Pse Bill Gates paralajmëron kundër investimit në Bitcoin? - Business Magazine Albania

Pse Bill Gates paralajmëron kundër investimit në Bitcoin?

investimit në Bitcoin

Shumë ikona të famshme dhe të teknologjisë kanë marrë në dorë Bitcoin, por mes tyre, mos e llogarisni Bill Gates.

Në një intervistë në Shkurti 2021, miliarderi, bashkëthemelues i Microsoft tha për Bloomberg Technology se ishte i kujdesshëm ndaj furisë mbi Bitcoin, veçanërisht sepse vlera e kriptomonedhës mund të ndikohej nga diçka aq e thjeshtë sa një tweet nga CEO i Tesla, Elon Musk.

“Elon ka shumë para dhe ai është shumë i sofistikuar, kështu që nuk shqetësohem se Bitcoin i tij do të rritet rastësisht ose do të ulet”, tha Gates. “Unë mendoj se njerëzit futen në këto mani dhe mund të mos kenë aq para për të kursyer, kështu që unë nuk jam inkurajues ndaj Bitcoin”.

Ai shtoi, “Nëse keni më pak para se Elon, duhet të keni kujdes.”

Në mënyrë të veçantë, Gates tha se është kryesisht i shqetësuar për mungesën e rregullimit rreth kriptomonedhës. Ai theksoi dy nga rreziqet kryesore që lidhen me Bitcoin dhe format e tjera të kriptomonedhës: Ato janë të decentralizuara dhe mund të jenë shumë të paqëndrueshme.

“Bitcoin ndodh të promovojë transaksione anonime”, tha Gates. “Ato nuk janë transaksione të kthyeshme.”

Lexoni: Bill Gates: rreziku i Covid është ulur shumë, por një tjetër pandemi po vjen

Gates tha se Fondacioni Bill dhe Melinda Gates në fakt “bën shumë për sa i përket monedhës digjitale”, por vetëm kur “mund të shihni se kush po bën transaksionin”. Ai tha se “paratë digjitale janë një gjë e mirë”, veçanërisht kur bëhet fjalë për financimin e vendeve më të varfra dhe për marrjen e “parave për qytetarët e tyre në mënyrë shumë efikase”.

Lajmi i mirë për Gates është se rregullimi mund të vijë. Të Mërkurën, presidenti Joe Biden nënshkroi një urdhër ekzekutiv që inkurajon agjencitë federale si Thesari i SHBA-së që të zhvillojnë rekomandime të reja të politikave të lidhura me kripto-mekanizmat, me një sy në adresimin e mbrojtjes së konsumatorit, stabilitetit financiar, aktivitetit të paligjshëm, konkurrencës së SHBA-së, përfshirjes financiare dhe inovacionit të përgjegjshëm.

Këto janë fusha të rëndësishme: Ekspertët e kriptove shpesh paralajmërojnë se altcoin, në gjendjen e tyre aktuale, janë në një rrezik të lartë për mashtrim dhe se ato mund të fitojnë dhe humbasin vlerën shumë shpejt, duke i bërë thellësisht të pabesueshme si investime.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0