Profesionet, mes pagesave më të larta dhe diplomave të universitetit


Nuk keni kohë ose para për të marrë një diplomë universiteti?

Mos u shqetësoni, ka plot profesione që paguara mjaft mirë që nuk kërkojnë diploma universiteti ose masteri.

Duke u bazuar tek “US Bureau of Labor Statistics”, këto janë 15 profesionet më të paguara që nuk kërkojnë një diplomë universiteti:

15. Menaxherët e agjencive funerale

Ata planifikojnë, drejtojnë dhe organizojnë shërbimet e agjencive funerale.

Paga vjetore: $73,830

14. Punonjës të teknologjisë së mjekësisë nukleare

Ata përdorin një skaner, e cila fotografon pjesë të ndryshme të trupit dhe përgatisin barëra radioaktive që pacienti merr gjatë skanimit.

Paga vjetore: $74,350

Lexoni: PROFESIONET QË IU BËJNË TË SHËNDOSHENI

13. Mbikqyrës i zjarrëfikësve

Ata mbikqyrin dhe kordinojnë zjarrëfikësit në rast zjarri.

Paga vjetore: $74,540

12. Punonjës në termocentral

Ata kontrollojnë dhe kujdesen për makineritë që prodhojnë elekricitet.

Paga vjetore: $74,690

11. Riparues të pajisjeve elektrike dhe elektronike

Ata inspektojnë, testojnë dhe kontrollojnë pajisjet elektrike dhe elektronike në nënstacione etj.

Paga vjetore: $75,670

10. Drejtues pilotësh

Ata drejtojnë dhe navigojnë pilotët e rrugëve të paplanifikuara dhe spontane.

Paga vjetore: $77,200

Lexoni: Cilat janë profesionet më të vështira në botë?

9. Detektivët dhe investigatorët e krimeve.

Ata bëjnë investigime dhe hetojnë raste të pazgjidhura krimesh për të gjetur fajtorët.

Paga vjetore: $78,120

8. Riparuesit e ashensorëve

Ata riparojnë në rast dëmtimi dhe kujdesen për ashensor.

Paga vjetore: $78,8907

7. Teknikët nuklear

Ata asistojnë fizikanët dhe kimistët gjatë prodhimeve nukleare.

Paga vjetore: $79,140

6. Terapistët e terapisë me rrezatim

Ata kontrollojnë pajisjet dhe mbikqyrin reagimet e pacientëve ndaj trajtimit.

Paga vjetore: $80,160

5. Distributorët e energjisë

Ata kordinojnë dhe distributojnë elektricitet ose gaz.

Paga vjetore: $81,900

4. Supervizor i policëve dhe hetuesve

Ata supervizojnë dhe drejtojnë punonjësit e policisë dhe hetuesit.

Paga vjetore: $84,840

3. Menaxherët e punonjësve të transportit

They coordinate transportation, storage, or distribution activities in accordance ëith organizational policies and applicable government laës or regulations.

Ata kordinojnë transportimin, depozitimin dhe paketimin e produkteve të transportuara.

Lexoni: PUNËT MË TË PAGUARA QË NUK KËRKOJNË NJË DIPLOMË UNIVERSITETI

2. Supervizorët e prodhimit të energjisë nukleare

Ata monitorojnë prodhimin e energjisë nukleare dhe kujdesen për pajisjet e procesit.

Paga vjetore: $91,170

1. Monitoruesit e trafikut ajror

Ata menaxhojnë dhe kontrollojnë rrugët dhe lëvizjet e mjeteve fluturuese.

Paga vjetore: $122,410

Burimi: Business Insider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale