Profesionet e lira, alternativa që garanton punësim - Business Magazine Albania

Profesionet e lira, alternativa që garanton punësim


Vendimi për të zgjedhur midis një kursi profesional dhe ndjekjes së universitetit mund të jetë e vështirë.

Gjatë kohës që duhet të merrni një vendim, ju kanë këshilluar që të merrni një diplomë universiteti, por nuk jeni financiarisht të sigurtë në lidhje me këtë vendim apo nuk keni kohë t’i përkushtoheni plotësisht.

Nga ana tjetër, bota dhe tregu i punës po ndryshon shpejt dhe është duke u përballur me kërkesën në rritje për aftësi të specializuara. Ndoshta tani është koha që të mendoni të bëheni pjesë e kurseve profesionale për të përmirësuar aftësitë tuaja. Një kurs profesional është një përvojë e re e të mësuarit, që ju pajis me aftësitë që ju nevojiten për të kryer një detyrë që është specifike për karrierën tuaj.

Më poshtë po iu rendisim shkurtimisht disa nga arsyet pse duhet të ndiqni një kurs profesional:

  • Aftësi specifike për profesionin e zgjedhur
  • Janë tepër praktike
  • Ndjekin trendet e reja
  • Do të përmirësojne CV për intervistën tuaj të ardhshme të punës
  • Mundësi të reja për networking
  • Mundësi për të ushtruar profesionin duke nxitur sipërmarrjen e lirë

Keni ëndërruar gjithmonë që të bëheni shef kuzhine, pastiçer, menaxher biznesi, teknik kompjuteri, grafik dizajner apo web dizajner?

Aftësitë profesionale që mund të merrni nga ndjekja e një kursi pranë institutit ATC janë të vlefshme jo vetëm për kursantin, por ndikojnë edhe në krijimin e vendeve të reja të punës, pasi kursantët mund të hapin biznesin e tyre personal si dhe ata mund të punëohen nga kompani partnere të ATC.

Shumë studentë e kanë zgjedhur Institutin Profesional ATC për 5 vite me radhë, për të marrë 1 nga profesionet e së ardhmes. Pjesa më e madhe e tyre e kursantëve të të gjitha degëve tashmë janë të punësuar në kompani brenda dhe jashtë vendit ose kanë hapur biznesin e tyre personal.

Kurset 1 vjeçare për degë të tilla si shef kuzhine, kuzhinier, pastiçer, menaxher biznesi, teknik kompjuteri, grafik dizajner, web dizajner, teknik elektroshtepiake, elektriçist, autoservis apo stilist janë të hapura dhe kanë filluar regjistrimet.

Për të mësuar më shumë rreth ofertave mund të shikoni në website ose në Facebook.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0