Privatësia e Whatsapp në kërcënim - Business Magazine Albania

Privatësia e Whatsapp në kërcënim


Telegram, iMessage dhe Whatsapp të gjithë përdorin një formë të kodimit, dhe kjo mund të vërë në rrezik privatësinë, ku avokatët thonë se është çelësi i të gjitha pjesëve të internetit.

Franca dhe Gjermania kërkojnë nga BE-ja, që t’ju lejojë shteteve të thyejnë një nga teknologjitë  qëndrore të internetit. Dy shtetet planifikojnë të kërkojnë nga Komisioni Evropian që të detyrojnë kompanitë teknologjike të limitojnë kodimin që përdoret për të mbajtur mesazhet private.

Ky rregull po propozohet si mënyrë për të ndihmuar monitorimin e komunikimit të qeverisë mes terroristëve të dyshuar. Ministri i brendshëm i Francës tha se do t’a përdorë për të bërë monitorimin e njerëzve që janë duke u hetuar. Por avokatët kanë thënë vazhdimisht se nuk do të jetë e mundur për të dobësuar enkriptimin vetëm për ata që janë nën hetim. Duke lejuar autoritetet që të lexojnë ndonjë mesazh të veçantë, gjithashtu ndalon të gjitha mesazhet nga të qenit plotësisht private.

Për më tepër, aktivistët thonë se një teknologji e tillë është e rëndësishme për t’u mbajtur private. Si dhe duke u përdorur në App-in e mesazheve, enkriptimi siguron që transaksionet bankare dhe informacione të tjera të rëndësishme ruhen në menyrë private.

 

burimi: The Independent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0