Pesë këshilla për ta mbajtur portofolin tuaj të shëndetshëm! - Business Magazine Albania

Pesë këshilla për ta mbajtur portofolin tuaj të shëndetshëm!

Pesë këshilla për ta mbajtur portofolin tuaj të shëndetshëm!

Michael Garry themeloi Yardley Wealth Management në 2006. Inside e pyeti atë për çfarë mësoi ai gjatë Recesionit të Madh 2007-2009 dhe se si ato mësime zbatohen në mjedisin e sotëm investues.Garry ndau këto këshilla rreth investimit që mund të bëhet gjatë rënies aktuale , pavarësisht nëse kjo rënie bëhet një recesion i plotë apo jo.

Qëndroni me planin tuaj

“Nëse keni një plan, qëndroni besnik i tij,” thotë Garry”, mos e ndryshoni atë për shkak të recesionit.” Mos e ndryshoni profilin tuaj të investimit në panik ose mos i vendosni paratë tuaja nën dyshek. Njerëzit që vazhduan rutinat e tyre të investimeve gjatë Recesionit të Madh dolën shumë mirë pasi mbaroi, pasi stoqet panë fitime të konsiderueshme.

Mos vini baste për performancën e ardhshme të industrise

Ajo që është e dukshme në prapavijë nuk është e lehtë të parashikohet paraprakisht. Garry rekomandon investimin në klasa asetesh si aksione me kapital të madh ose të vogël, investime të huaja, etj., në vend të një industrie.

Nëse mund të investoni më shumë, bëjeni!

Nëse mund të rrisni investimet tuaja tani, “Unë do ta inkurajoja atë,” thotë Garry. “Është sikur po blini gjëra në shitje.” Të vendosni më shumë në investimet tuaja tani është përkufizimi i blerjes së ulët, kështu që është një ide e mirë. Dhe, nëse pensioni është disa vite në të ardhmen për ju, mendoni për këtë si një bonus dhe përfitoni nga rënia e stoqeve.

Shmangni investimet e pasurimit të shpejtë

Pasiguria ekonomike mund të na bëjë të ndjeshëm ndaj investimeve që premtojnë kthime të shpejta, por investimet tradicionale mbeten investimet më te mira.Ndoshta nuk është rastësi që kriptomonedha e parë, bitcoin , u krijua në fund të recesionit të fundit, duke premtuar se do të krijonte pasuri nga ajri. Crypto nuk duket se po ecën mirë për momentin. Mund të rimëkëmbet, ose mund të bëhet një nga sektorët që fshihen gjatë kësaj rënieje.

Lexo: Qytetet më të shtrenjtë në botë për të jetuar, New York dhe Singapori kryesojnë listën

Jini fleksibël me planet tuaja të daljes në pension

Garry thotë se nëse keni nevojë për 2% deri në 3% të kursimeve tuaja të pensionit për të mbuluar shpenzimet tuaja të jetesës, një recesion nuk do t’ju ndikojë shumë. Megjithatë, merrni parasysh ndryshimin e planeve tuaja të daljes në pension nëse keni nevojë të tërhiqni 4% ose më shumë. Për shembull, Garry sugjeron nëse planifikoni të dilni në pension këtë vit dhe të bëni një udhëtim të shtrenjtë, shtyjeni atë ose ndonjë gjë që kërkon një shpenzim të madh parash një ose dy vjet. Nëse mund të shtyni daljen në pension ose të bëni disa konsultime derisa tregu të rimëkëmbet, “mund të ndihmojë shumë në planin tuaj,” thotë ai.businessinsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0