Përdoruesit e rrjeteve sociale duhet “t’i marrin me vete” të dhënat e tyre- kjo është kërkesa e senatorëve republikanë në SHBA


Projektligji do të kërkonte nga platformat e komunikimit me më shumë se 100 milionë anëtarë aktivë mujorë – Facebook ka më shumë se dy miliardë – për të lejuar përdoruesit e tyre të lëvizin me lehtësi, ose t’i transferojnë të dhënat e tyre në një platformë, ka thënë zyra e Warner në një deklaratë.

Projektligji do t’ju kërkonte kompanive që të mbajnë një ndërfaqe për të lehtësuar ndërveprimin – ose përdoruesit do të lejoheshin të zgjedhin një kompani tjetër për të menaxhuar cilësimet e llogarisë së një përdoruesi, përmbajtjen dhe ndërveprimet në internet, thuhet në deklaratë.

Lexoni: “Gati për të hyrë në ring”: Mark Zuckerberg sfidon të gjithë politikanët që duan të shkatërrojnë Facebook-un

Transportueshmëri do të thotë që një përdorues, i cili nuk është i kënaqur me Facebook, do të jetë në gjendje të tërheqë postimet, komentet dhe fotot nga Facebook dhe t’i transferojë ato në një faqe tjetër.

Ndërveprueshmëri do të thotë që përdoruesit në platforma të ndryshme – le të themi Facebook dhe Twitter – do të jenë në gjendje të komunikojnë në të njëjtën mënyrë, pasi përdoruesit e postës elektronike janë në gjendje t’i dërgojnë me email secilit, pa marrë parasysh ofruesin.

Lexoni: Facebook do të blejë një kompani që mundëson kontrollin e kompjuterëve me mendjen tuaj

Megjithatë, grupi tregtar NetChoice, i cili numëron Google dhe Facebook midis anëtarëve të tij, tha që projektligji do të bëjë pak për të mbrojtur konsumatorët.

“Transportueshmëria e të dhënave do të rrezikojë në mënyrë të pashmangshme sigurinë e të dhënave”, vlerëson Carl Szabo, këshilltar i përgjithshëm në NetChoice. “Do të përfitojnë hakerët dhe kriminelët në internet që kërkojnë të vjedhin të dhënat e konsumatorit”.

Lexoni: CEO i bankës më të madhe në botë tha së Libra është një ide e mirë që nuk do të ndodhë kurrë

Ndryshe, Facebook është goditur nga një numër i polemikave që lidhen me privatësinë kohët e fundit.

“Duke bërë të mundur transportueshmërinë, ndërveprimin dhe delegimin, ky projektligj do të ndihmojë vendosjen e konsumatorëve në pozicionin e vendimmarrësit kur bëhet fjalë se si dhe ku ata i përdorin rrjetet sociale”, ka thënë senatori Warner, një ish-sipërmarrës i teknologjisë dhe kapitalist i ndërmarrjeve.

Reuters

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale