Parlamenti Europian aprovon ligje më të ashpra të privatësisë online


Parlamenti Europian votoi për rregulla më të ashpra në mbrojtje të të dhënave personale të qytetarëve Europianё javën që lamë pas. Këto rregulla kanë për qëllim forcimin e privatësisë për qytetarët njëherazi duke u dhënë më shumë pushtet autoriteteve në kurriz të kompanive që thyejnë rregullat.

Rregullat e reja kanë që katër vite që kanë qenë në përpilim duke premtuar gjoba të rënda ndaj kompanive deri në 4 % të të ardhurave globale për rastet kur ka shkelje të privatësisë. Parlamentarja Europiane dhe ish-zëvendës presidente e Komisionit Europian, Vivian Reding, e cila propozoi këto ndryshime në 2012-tën u shpreh: “Kjo është një ditë historike për Europën. Kjo reformë do të rikthejë besimin në shërbimet dixhitale, kështu duke rindezur motorët e rritjes për të nesërmen.”

“Nuk mund të ketë liri pa siguri, dhe as siguri pa liri. Adaptimi i këtyre tre ligjeve dërgon një sinjal të fortë se siguria kombëtare dhe mbrojtja e të dhënave nuk duhet të kalojnë nga dora më dorë.” Por a përfaqësojnë këto ligje një epokë e re për të dhënat e qytetarëve Europianë?

Ekspertët janë të mendimit se ‘Po’. Europa është ajo e cila ka krijuar nocionet e “të drejtës për t’u harruar” dhe “portabilitetit të të dhënave” si dhe ka krijuar sanksione për shkelje të privatësisë. Asnjë vend apo union tjetër nuk e ka bërë këtë më parë. Tashmë hapi dhe sfida e radhës për Europën është forcimi i ligjeve të privatësisë.

 

/PCWorld Albanian

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale