Paralajmërimi i Apple për disa përdorues telefoni: Përditësoni telefonin deri me 3 Nëntor ose humbisni internetin


Apple po paralajmëron zotëruesit e iPhone dhe iPad më të vjetër se nëse nuk bëjnë update të pajisjeve të tyre me programin më të fundit iOS brenda të dielës, nuk do të mund të lidhen me internet.

Produktet iPhone dhe iPad nga 2012 dhe më herët kanë nevojë për update para mesnatës së 3 Nëntorit, në mënyrë që të ruajnë vendndodhjen e saktë GPS dhe të vazhdojnë të përdorin App Store, iCloud, email dhe shfletim në internet, sipas Apple.

Kjo vjen nga ndërrimi i kohës GPS, sipas Apple, diçka që ndodh për çdo 19 vjet, kur pajisjet GPS duhet të rivendosen në mënyrë që të matin me saktësi kohën dhe datat, sipas Zyrës së Energjisë Elektrike në Departamentin e Energjisë.

Pra, nëse keni një iPhone 5, 4, ose një iPad 2 ose një iPad të gjeneratës së tretë, kjo vlen pikërisht për ju.

Nëse nuk jeni të sigurt se çfarë versioni është iPhone apo iPad i juaj, ndiqni këto udhëzimë:

  1. Hap Settings app
    2. Shtyp General, pastaj shtyp About
    3. Shikoni numrin afër Software Version

Nëse nuk jeni në gjendje të përditësoni njësinë tuaj deri para të djelës, Apple thotë se ju duhet të bëni back up dhe restore duke përdorur kompjuter.

CNN

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale