Para se të vdiste, Steve Jobs përcolli një mesazh të fuqishëm mbi inteligjencën emocionale - Business Magazine Albania

Para se të vdiste, Steve Jobs përcolli një mesazh të fuqishëm mbi inteligjencën emocionale

Steve Jobs

Steve Jobs është i njohur më së miri për kryerjen e një prej kthesave më mahnitëse të biznesit në histori: udhëheqjen e Apple nga pragu i falimentimit për t’u bërë kompania më e vlefshme në botë. Por shumë që kanë punuar me themeluesin e famshëm kishin një marrëdhënie dashuri-urrejtje. Po! Ai ishte frymëzues dhe inovativ. Por, ai gjithashtu mund të ishte mbizotërues, i padurueshëm, arrogant. Në fakt, ishin ato tipare të fundit që çuan në largimin e Jobs në mënyrë famëkeqe nga Apple në vitin 1985, pasi Jobs dhe bordi i Apple thjesht nuk i duronin më. Në sytë e shumë njerëzve, Jobs ishte një “hile e shkëlqyer”.

Marrëveshja e shkëlqyer është interpretuesi i lartë që refuzon të merret vesh me të tjerët. Ata zakonisht sigurojnë fitime të mëdha për kompaninë në të cilën punojnë, por e bëjnë punën të mjerueshme për të gjithë me të cilët punojnë.

Para se të vdiste, Steve Jobs dha një mësim magjepsës mbi inteligjencën emocionale.

Mund të pyesni, pse në një botë që duket se gjithnjë e më shumë vlerëson bashkëpunimin dhe aftësitë e buta si inteligjenca emocionale, ai vazhdoy të ketë sukses?

Po në lidhje me reputacionin e tij të qenurit i vështirë dhe manipulues?

Biografi i Jobs, Walter Isaacson, kishte diçka interesante për të thënë në lidhje me këtë. Isaacson kishte një perspektivë unike, pasi e intervistoi Jobs shumë herë gjatë viteve.

“Kur lëndoi njerëzit, nuk ishte për shkak se kishte mungesë të vetëdijes emocionale”, shkruan Isaacson. “Përkundrazi: Ai mund t’i përmasojë njerëzit, të kuptojë mendimet e tyre të brendshme dhe të dijë se si të lidhet me ta,  ose t’i lëndojë sipas dëshirës.”

Me fjalë të tjera, Jobs shpesh merrte atë që donte sepse dinte të përdorte emocionet e të tjerëve kundër tyre. Kjo, gjithashtu, është inteligjencë emocionale, por është ajo që unë dua ta quaj, “ana e errët” e EQ.

E njëjta gjë mund të jetë e vërtetë për Redditor. Ndoshta ai tashmë ka një EQ të lartë dhe thjesht po e përdor atë në një mënyrë manipuluese. Ose ndoshta, si disa hile të shkëlqyera. Ai thjesht vepron ashtu siç dëshiron, pa ndonjë shqetësim për ndjenjat dhe emocionet e të tjerëve.

Lexo: Si të shmangni punësimin e narcistëve simpatikë

Por “të vazhdosh të jesh një ekspert dhe të jesh largpamës”, ndërsa injoron rolin e emocioneve, shpesh do të çojë në një nga dy gjërat:

1.Në fund do të rrëzoheni sepse e mbivlerësoni veten

2.Dikush me një EQ të lartë do të përdorë emocionet tuaja kundër jush

Ekziston edhe një gjë më shumë për të menduar.

Ndërsa Redditor shtroi pyetjen e tij në kontekstin e vendit të punës, inteligjenca emocionale ka një zbatim edhe më të fuqishëm në jetën tonë personale. Unë shpesh flas për mënyrën se si EQ më ndihmoi të fitoja mbi vajzën e ëndrrave të mia, se si ka kontribuar në një martesë të lumtur prej 12 vjetësh dhe se si më ndihmon në rritjen e tre fëmijëve të mi.

Shumica do t’i shihnin të gjitha këto si arsye pozitive për të ndërtuar inteligjencën emocionale. Por siç thuhet: Me një fuqi të madhe vjen përgjegjësia e madhe.

Inteligjenca emocionale është sigurisht një konstrukt i fuqishëm. Ndërsa rrisni EQ tuaj, do të tundoheni ta përdorni për të manipuluar të tjerët – përfshirë ata që ju interesojnë.

Lexo: Fokusimi në një pasion të vetëm, rrugë drejt suksesit

Ndoshta Jobs e mësoi këtë në mënyrën e vështirë. Pavarësisht nëse jeni i shkëlqyeshëm, ose jeni të detyruar të punoni me një të tillë, mos harroni këtë:

Inteligjenca emocionale është vetëm një pjesë e enigmës. Nëse nuk drejtohet nga morali dhe etika, mund të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme – dhe mund të përdoret për të mashtruar dhe manipuluar.

Por kjo është vetëm një arsye më shumë që ju duhet të zhvilloni inteligjencën tuaj emocionale – për të mbrojtur veten dhe për të vazhduar t’i bëni emocionet të funksionojnë për ju dhe jo kundër jush.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0