Oscar 2023: Lista e plotë e nominimeve - Business Magazine Albania

Oscar 2023: Lista e plotë e nominimeve

Të nominuarit për çmimet Oscar të këtij viti janë vlerësuar nga kritika duke shfaqur listën e plotë.  “Gjithçka Kudo Gjithnjë Përnjëherë”, një aventurë fantastiko-shkencore e ndërlikuar, kryesoi nominimet për çmimet e 95-të të Academy Awards, duke marrë 11 nominime. Ai u pasua nga “All Quiet on the Western Front”, një epikë e Luftës së Parë Botërore dhe ” The Banshees of Inisherin “, një vështrim i errët komik ndaj miqësisë, të cilat të dyja shënuan nëntë nominime.

Të tre filmat do të konkurrojnë për filmin më të mirë. Gara për filmin më të mirë përmban dy filmat me fitimet më të larta të vitit, “Avatar: The Way of Water” dhe “Top Gun: Maverick”, së bashku me “Elvis”, një biografi muzikore. Çmimet Oscar do të mbahen të dielën, më 12 mars.

Lista me nominimet Oscar 2023

Everything Everywhere All At Once – 11

All Quiet on the Western Front – 9

The Banshees of Inisherin – 9

Elvis – 8

The Fabelmans – 7

Top Gun: Maverick – 6

Tar – 6

Black Panther: Wakanda Forever – 5

Avatar: The Way of Water – 4

Nominimet për Efektet Vizuale

All Quiet on the Western Front, Frank Petzold, Viktor Müller, Markus Frank dhe Kamil Jafar

Avatar: The Way of Water, Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon dhe Daniel Barrett

The Batman: Dan Lemmon, Russell Earl, Anders Langlands dhe Dominic Tuohy

Black Panther: Wakanda Forever: Geoffrey Baumann, Craig Hammack, R. Christopher White dhe Dan Sudick

Top Gun: Maverick: Ryan Tudhope, Seth Hill, Bryan Litson dhe Scott R. Fisher

Nominimi për aktor në rolin kryesor

Austin Butler, Elvis

Colin Farrell, Banshees of Inisherin

Brendan Fraser, The Whale

Paul Mescal, Aftersun

Bill Nighy, Living

Nominimi për aktoren në rolin kryesor

Cate Blanchett, Tar

Ana de Armas, Blonde

Andrea Riseborough, To Leslie

Michelle Williams, The Fablemans

Michelle Yeoh, Everything Everywhere All at Once

Kënga Origjinale

“Applause” nga “Tell It like a Woman”

“Hold My Hand” nga “Top Gun: Maverick”

“Lift Me Up” nga “Black Panther: Wakanda Forever”

“Naatu Naatu” nga “RRR”

“This Is A Life” nga “Everything Everywhere All at Once”

Regjizori më i mirë

Martin McDonagh, “The Banshees of Inisherin”

Daniel Scheinert dhe Daniel Kwan, “Everything Everywhere All at Once”

Steven Spielberg, “The Fabelmans”

Todd Field, “Tár”

Ruben Ostlund, “Triangle of Sadness”

Kinematografia

“All Quiet on the Western Front”

“Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths”

“Elvis”

“Empire of Light”

“Tár”. cnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0