Organizohet Konkursi Kombëtar “Startup Albania 2017” për mbështetjen e sipërmarrësve të rinj


Delegacioni i BE-së në Shqipëri përmes Rrjetit të Informimit të BE-së në bashkëpunim me Ministrinë e Inovacionit dhe Administratës Publike dhe AIDA-n, shpallën 5 fituesit për startup-in dhe sipërmarrësit e rinj, pjesëmarrës në Konkursin Kombëtar Startup Albania 2017.

Startup Albania 2017 synon të forcojë klimën e biznesit duke mbështetur inovacionin dhe teknologjinë si elementë kyç në zhvillimin e biznesit, me një fokus të veçantë tek të rinjtë.

Konkursi Kombëtar Startup Albania 2017 u lançua me 1 Mars 2017 dhe morën pjesë 77 aplikantë, sipërmarrës të rinj inovatorë dhe sipërmarrje të sapo regjistruara. Aplikimet i përkasin fushave dhe sektorëve të ndryshëm duke përfshirë turizmin, teknologjinë e informacionit, biznesin social, bujqësi etj.

Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Ambasadorja Romana Vlahutin, shefe e Delegacionit të BE-së në Shqipëri theksoi se, iniciativa të tilla inkurajojnë sipërmarrësit e rinj dhe u ofrojnë atyre të konkurojnë në tregjet europiane.

Ajo nxiti pjesëmarrjen e më shumë grave dhe vajzave në mjediset e biznesit të teknologjisë dhe inovacionit. Ndërsa shprehu mbështetjen për idetë inovatore si faktorë të zhvillimit.

Ekosistemi i Startup në Shqipëri është në fillesat e tij dhe ka nevojë për mbështetje, trajnime dhe financime. Konkursi Kombëtar i Startup Albania 2017 u organizua në kuadër të aktiviteteve të javës së Europës dhe synon të konribuojë në zhvillimin e këtij ekosistemi në Shqipëri.

Burimi: ata.gov.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale