Organizohet konkursi “Aplikacioni më i mirë” me temë “Paraja ime: Si të fitojmë, si të shpenzojmë?”

Organizohet konkursi “Aplikacioni më i mirë” me temë “Paraja ime: Si të fitojmë, si të shpenzojmë?”


Me rastin e Javës së Parasë (12-18 mars 2018), Banka e Shqipërisë në bashkëpunim me Shoqata Shqiptare e Bankave – AAB organizon konkursin “Aplikacioni më i mirë” me temë “Paraja ime: Si të fitojmë, si të shpenzojmë?

Studentë të degës informatikë ekonomike, financë-bankë dhe teknologji informacioni të vitit të tretë, ftohen të dorëzojnë brenda datës 7 mars, ora 09:00, draft aplikacionin e tyre, në formë elektronike (pdf), në gjuhën shqipe, të shoqëruar me dokumentet e mëposhtme:

  1. Curriculum Vitae;
  2. Abstraktim dhe një prezantim të shkurtër të funksionaliteteve të aplikacionit;
  3. Modelin e aplikacionit.

Gjuhët e kodimit që lejohen në konkurs:

  • iOS: Swift, Objective-C
  • Android: Java
  • Backend/Api: PHP Ruby, Node JS
  • Cross platform: React Native, Xamarin

Konkursi do të zhvillohet në dy faza:

Faza e parë: Konceptimi dhe dizenjimi

Çmimet për fituesit e fazës së parë:

Vendi i parë – 30.000 lekë

Vendi i dytë – 10.000 lekë

Vendi i tretë – 10.000 lekë

Faza e dytë: Zhvillimi dhe testimi i produktit

Fituesi i fazës së parë të konkursit, ftohet të vijojë me fazën e dytë për zhvillimin dhe testimin e produktit. Aplikacioni fitues do të instalohet në Muzeun e Bankës së Shqipërisë dhe në faqen zyrtare të Bankës së Shqipërisë dhe Shoqatës Shqiptare të Bankave.

Çmimi për fazën e dytë: 70.000 lekë

Mos harroni të shënoni: Emrin dhe mbiemrin, Moshën, Universitetin, Fakultetin, Nr. tuaj të kontaktit.

Aplikimin dërgojeni në: [email protected]

Fituesit do të shpallen në faqet zyrtare të Facebook të organizatorëve, në datën 9 mars.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0