Nobeli në Fizikë i jepet tre shkenctarëve. Zbulime të rëndësishme në fushën e mekanikës kuantike - Business Magazine Albania

Nobeli në Fizikë i jepet tre shkenctarëve. Zbulime të rëndësishme në fushën e mekanikës kuantike

Çmimi Nobel për Fizikë u është ndarë tre shkencëtarëve: francezit, Alain Aspect, amerikanit, John Clauser dhe austriakut, Anton Zeilinger, për zbulimet e tyre në fushën e mekanikës kuantike. Puna e tyre befasuese i hap derën një dimensioni të ri, atë të punuarit në super kompjuterë dhe komunikimit të koduar.

Tre shkencëtarët u vlerësuan nga komiteti i Nobelit, për përparimet e tyre në atë që njihet si  mekanika kuantike , studimin e sjelljes së fotoneve dhe atomeve. Zbulimet e tyre kanë shtuar dhe çuar më tej punën e John Stewart Bell, teorema e të cilit ndryshoi kuptimin e botës shkencore për mekanikën kuantike.

Puna e treshes “ka hedhur themelet për një epokë të re të teknologjisë kuantike”, tha Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave.

Ky çmim – i vjetër më shumë se një shekull – ka vlerën e 902.315 dollarëve amerikanë, dhe ndahet nga Akademia Mbretërore e Shkencave e Suedisë. Nobeli për Fizikë është çmimi i dytë që ndahet këtë javë, pasi suedezi, Svante Paabo është nderuar në fushën e Mjekësisë më 3 tetor.

Në ditët në vazhdim do të ndahen çmimet Nobel për Paqe, Letërsi, Kimi dhe Ekonomi. Ceremonia zyrtare e ndarjes së çmimeve mbahet më 10 dhjetor, për të shënuar përvjetorin e vdekjes së Alfred Nobelit (1833-1896) I njohur për shpikjen e dinamitit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0