Një video “deepfake” e Volodymyr Zelenskyy po qarkullon në rrjetet sociale. Ja çfarë duhet të dini - Business Magazine Albania

Një video “deepfake” e Volodymyr Zelenskyy po qarkullon në rrjetet sociale. Ja çfarë duhet të dini

deepfake

Në materialin e rremë shihet dhe dëgjohet presidenti duke i bërë thirrje popullit të tij që të dorëzojë armët.

Luftërat në 2022 nuk bëhen vetëm në fushën e betejës. Mesazhet e transmetuara përmes rrjeteve sociale dhe mediave janë një pjesë thelbësore e taktikave ushtarake sot. Siç pritej, mesazhet dhe komunikimet që nuk janë të vërteta janë të shumta. Përpjekja më e fundit e mashtrimit është një video që tregon presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy, duke i kërkuar popullatës të dorëzojë armët. Videoja deepfake filloi të përhapet në rrjete të ndryshme sociale këtë të mërkurë dhe në të dëgjohet Zelenskyy duke thënë si vijon:

“Të dashur ukrainas. Të dashur mbrojtës. Të jesh president nuk ishte aq e lehtë. Më duhet të marr vendime të vështira. Kam vendosur të kthehem në Donbas. Është koha për të parë të vërtetën në sy. Nuk funksionoi. Ajo vetëm u përkeqësua. Shumë më keq. Nuk ka më nesër. Të paktën për mua. Dhe tani vendos t’ju them lamtumirë. Ju këshilloj të lini armët dhe të ktheheni në familjet tuaja. Ju nuk duhet të vdisni në këtë luftë. Unë ju këshilloj të jetoni; Unë do të bëj të njëjtën gjë”.

Lexoni: Ukraina legalizon kriptovalutat pasi mori dhjetëra miliona për të luftuar Rusinë

Sikur të mos mjaftonte kjo, kanali ukrainas i lajmeve Ukraine 24 u hakërua për të transmetuar videon me thirrjen e pretenduar për dorëzim. Kanali postoi menjëherë një deklaratë në profilet e tij në rrjetet sociale duke siguruar se videoja ishte e rreme.

Menjëherë pas kësaj, vetë Volodymyr Zelenskyy foli në një video që u postua në rrjetet sociale të stacionit televiziv, duke shpjeguar se as ai dhe as Ukraina nuk ishin dorëzuar.

Ditët e mëparshme, Departamenti i Mbrojtjes dhe Inteligjencës së Ukrainës kishte paralajmëruar tashmë për mundësinë e shfaqjes së videove false të presidentit në rrjet. Deri më tani askush nuk ka marrë përgjegjësinë për krijimin e videos apo për hakimin e stacionit televiziv.

Çfarë janë videot deepfake?

Ato janë video të rreme në të cilat zëri dhe fytyra e një personi manipulohen duke përdorur softuer të inteligjencës artificiale për t’u dukur autentike. Të njohura edhe si falsifikime të vërteta, këto video mund të përdoren për të mashtruar ose përcjellë mesazhe që nuk janë të vërteta. Deepfakes bazohen në algoritme të sofistikuara për të gjeneruar imazhe të rreme të një personi real, të cilat më pas mbivendosen në një video ose regjistrim audio për të pretenduar se janë të vërteta. Ekzistojnë dy lloje të deepfakes: deepfaces (bazuar në imazhin e një fytyre) ose deepvoices (bazuar në zë).

Duke pasur parasysh potencialin e madh që kanë për dezinformim, deepfakes janë të ndaluara në disa rrjete sociale si Facebook.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0