Ukraina legalizon kriptovalutat pasi mori dhjetëra miliona për të luftuar Rusinë - Business Magazine Albania

Ukraina legalizon kriptovalutat pasi mori dhjetëra miliona për të luftuar Rusinë

kriptovalutat

Kriptomonedhat janë bërë të ligjshme në Ukrainë pasi presidenti Volodymyr Zelenskyy nënshkroi një projekt-ligj të ri dje. Lëvizja lejon që shkëmbimet kombëtare dhe të huaja të kriptove të funksionojnë ligjërisht, si dhe u jep bankave autoritetin për të hapur llogari të kriptomonedhave.

Megjithëse Zelenskyy nënshkroi ligjin mbrëmë, ai u miratua nga parlamenti i Ukrainës muajin e kaluar dhe miratimi i tij vjen pasi Ukraina ka marrë dhjetëra miliona donacione kriptosh që nga fillimi i luftës me Rusinë.

Pas nënshkrimit të ligjit, Ministri i Transformimit Digjital të Ukrainës, Mykhailo Fedorov, tha se, “Nënshkrimi i këtij ligji nga Presidenti është një tjetër hap i rëndësishëm drejt nxjerrjes së sektorit të kriptove nga hija dhe nisjes së një tregu ligjor për asetet virtuale në Ukrainë.”

Pronarët e kriptove që dëshirojnë të dhurojnë asete digjitale në vend, tani mund ta bëjnë këtë përmes një programi zyrtar dhurimi të drejtuar nga qeveria ukrainase. Qëllimi i tyre është të mbledhin 200 milionë dollarë në dhurime kriptosh.

/fc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0