Një test shokues mund të vërtetojë se kush është mendimtari më i mprehtë në një grup


Ju mund të keni dëgjuar se shkenca ka treguar se ushtrimet janë të mira për trurin, por një studim i ri shkon edhe më larg, duke zbuluar se fitnesi lidhet me funksionimin dhe strukturën kryesore të trurit te të rriturit.

Me fjalë të tjera, truri i njerëzve që bëjnë rregullisht ushtrime duket se funksionon më mirë sesa njerëzit që nuk janë aktiv fizikisht.

Lexoni: Si të përfitoni sa më shumë nga dita juaj e punës

Studimi përdori një bazë të dhënash mbi 1.200 skanime të trurit të vullnetarëve me një moshë mesatare 30 vjeç, të cilët bënë disa teste shtesë. Për të matur aftësinë, vullnetarët u kërkuan të ecnin me shpejtësi për dy minuta dhe iu dhanë gjithashtu teste njohëse për të vlerësuar cilësitë si kujtesa, mprehtësia, gjykimi dhe arsyetimi.

Analiza e rezultateve tregoi se ata që ecnin më mirë dhe më lehtë shfaqnin performancë më të lartë konjitive në skanimet e tyre të trurit.

Lexoni: Si ta kuptoni nëse dikush është një lider i madh?

“U befasuam kur pamë se edhe në popullatën e re performanca njohëse bie ndërsa bien nivelet e fitnesit”, shpjegoi udhëheqësi i ekipit kërkimor Dr. Jonathan Repple nga Spitali Universitar në Muenster, Gjermani.

Repple shton se lidhja midis fitnesit dhe funksionimit të trurit çon në pyetjen nëse përmirësimi i formës fizike çon drejtpërdrejt në përmirësimin e shëndetit të trurit.

“Hapi ynë i ardhshëm është të zbulojmë këtë dukuri megjithëse ekzistojnë disa prova që tashmë e vërtetojnë këtë presupozim.”

Inc

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale