Një psikoterapiste ndan 3 ushtrimet që ajo përdor çdo ditë për të 'ndaluar fiksimin për të ardhmen'  - Business Magazine Albania

Një psikoterapiste ndan 3 ushtrimet që ajo përdor çdo ditë për të ‘ndaluar fiksimin për të ardhmen’ 

3 ushtrimet

Stresi është një përgjigje e natyrshme ndaj pasigurisë dhe është normale të shqetësoheni për ngjarjet e ardhshme herë pas here. 

Por mendimet e tepërta për të ardhmen mund të jenë një shenjë e ankthit paraprak – një frikë nga ngjarje të paparashikueshme të së ardhmes, e cila ndonjëherë është një simptomë e çrregullimeve të ankthit. Nëse nuk trajtohet, ankthi i rëndë mund të shkaktojë probleme me gjumin, dhimbje koke, dhimbje kronike dhe depresion. 

Lexoni: Të moshuarit vdiqën nga Covid, të rinjtë po vdesin nga vetëvrasja – a mund të ndihmojë lidhja e tyre? 

Këtu janë tre strategji që duhet të përdorni çdo ditë për të përballuar ose për të ndaluar të fiksuarit për të ardhmen: 

  1. Përgjigjuni “Po sikur…?”

Kur truri im fillon të drejtohet drejt skenarëve më të keq, instinkti im i parë është t’i mbyll menjëherë derën mendimeve të mia, sepse ato duken shumë të frikshme ose dërrmuese. Por kjo vetëm u jep atyre mendimeve të frikshme më shumë fuqi mbi mua. Sillni në dritë mendimet tuaja të frikshme duke i bërë vetes pyetje rreth tyre. 

Për shembull, në vend që të mendoni: e katranosa në punë. Shefi im është i tërbuar. Po sikur të humbas punën time? — pastaj ndaloni aty dhe panikoseni, inkurajoni veten të vazhdoni. 

Procesi juaj i mendimit mund të shkojë: Epo, po sikur të humbas punën? Çfarë do të ndodhë më pas? A jam i lumtur në rolin tim aktual? A duhet të marr pak kohë për të kuptuar se çfarë dua të bëj më pas? A dua të punoj diku që do të më pushonte për një gabim? Çfarë hapash mund të ndërmarr tani për t’u përpjekur ta bëj përpara këtë? 

Përgjigjuni këtyre pyetjeve në mënyrë realiste. Realiteti është pothuajse gjithmonë më pak i frikshëm sesa një mendim ogurzi, i pahapur i ulur në një cep të errët të mendjes suaj. Plus, mund të befasoni veten me çfarë mundësish keni. 

  1. Përqëndrohuni në atë që mund të kontrolloni

Kur ndihem tepër i shqetësuar për diçka, truri im nuk është në gjendje të mendojë logjikisht. Është në gjendje të veprojë vetëm në një mënyrë që mendon se do të më ndihmojë të mbijetoj, e cila mund të përfshijë përpjekjen për të kontrolluar të ardhmen. 

Në fillim të pandemisë, për shembull, e gjeta veten duke u zhytur në mendime për virusin në shkallë globale, duke u shqetësuar për përparimin e vaksinës ose duke kontrolluar vazhdimisht lajmet për t’u përpjekur të parashikoja se çfarë do të ndodhte më pas. 

Por kjo nuk po më bënte produktiv. Vetëm kur ndryshova këndvështrimin tim për t’u fokusuar në atë që ishte nën kontrollin tim të menjëhershëm, munda të ndihesha më pak i shqetësuar dhe të mendoja më qartë. 

Fillova të përqëndrohesha në gjëra të tilla si larja e duarve, ruajtja e distancës mes vetes dhe të tjerëve, përcaktimi strategjik i kohës së udhëtimeve të mia në dyqane ushqimore dhe përgatitja kreative e vakteve për të minimizuar udhëtimet për blerje. 

Kur mendimet tuaja shkojnë në muajin e ardhshëm ose vitin tjetër, kthehuni në mënyrë aktive në të tashmen dhe fokusohuni në atë që mund të bëni sot, nesër ose vetëm këtë javë. 

Lexoni: Sipas ekspertëve të shëndetit mendor, bëni këto 4 gjëra çdo ditë për të qenë më të lumtur dhe elastik mendërisht

  1. Kërkoni prova

Më parë mendoja se mendimet e mia ishin fakte. Për shembull, nëse ndjeja se dikush ishte i zemëruar me mua, atëherë do të ndaloja së munduari të komunikoja me të. Unë do të besoja se ne nuk ishim më miq. Por përfundimisht, mësova të shqyrtoja alternativat dhe të përdor prova për të forcuar ose hedhur poshtë narrativën time të brendshme. 

Tani kur mendoj se dikush është i mërzitur me mua, kërkoj prova: Cilat janë disa nga sjelljet e tyre që mbështesin mënyrën se si ndihem? A ka ndryshuar ndonjë gjë kohët e fundit në mënyrën se si ata ndërveprojnë me mua? A është e mundur që ata janë thjesht të shqetësuar me gjëra të tjera që nuk kanë të bëjnë me mua? Si po shkon puna për ta? Si po kalon familja e tyre? 

Ideja nuk është të shkruani një tregim të ri ose të bëni supozime. Në vend të kësaj, duhet t’i kujtoni vetes se ne shpesh nuk e kemi historinë e plotë për një situatë dhe se fiksimi pas çdo gjëje pa fakte ose prova mund të na bëjë të nxitojmë në përfundime të rreme. 

Ndoshta shoku im nuk është i inatosur me mua, por nëse unë përgjigjem sikur është dhe veproj në distancë ose në mbrojtje, atëherë edhe ai do të ndalojë së bashkëvepruari me mua. Si rezultat, unë kam krijuar të ardhmen që po përpiqesha ta shmangia. 

Lexoni: A ju stresojnë lajmet? Ja cilat janë 4 mënyrat për të mbrojtur shëndetin tuaj mendor

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0