Një nga vendet më të varfra në botë gjeti mënyrën më inovative për të shpërndarë “pagat e Covid-it” - Business Magazine Albania

Një nga vendet më të varfra në botë gjeti mënyrën më inovative për të shpërndarë “pagat e Covid-it”

Pandemia ka qenë një katastrofë pothuajse në çdo kuptim, duke marrë mbi 5 milionë jetë njerëzish dhe duke zhytur më shumë se 100 milionë njerëz në varfëri ekstreme. Gjatë karantinës gjithashtu  qeveritë bënë shpenzime mjaft të larta për ndihmë sociale – një pjesë e madhe e të cilave erdhi në formën e pagesave në para.

Në Togo, një komb me rreth 8 milionë banorë ku të ardhurat mesatare janë nën 2 dollarë në ditë, qeverisë iu deshën më pak se dy javë për të hartuar dhe nisur një sistem tërësisht dixhital për ofrimin e pagesave mujore për rreth një të katërtën e popullsisë së rritur. Njerëz pa të dhëna tatimore ose pagash, u identifikuan si në nevojë, u regjistruan në program dhe paguheshin pa asnjë kontakt personal. Sipas Anit Mukherjee, një bashkëpunëtor politikash në Qendrën për Zhvillim Global, “programi i SHBA-së duket si një dinosaur” në krahasim.

Lexo edhe:Bill Gates bën thirrje për përpjekje më të mëdha globale për t’u përgatitur për pandemitë e ardhshme

Novissi, që do të thotë “solidaritet” në gjuhën lokale Eve, është ideja e Cina Laëson, e cila drejton Ministrinë e Ekonomisë Dixhitale dhe Transformimit Dixhital. Laëson ka lindur në Togo, por nuk u rrit atje. Babai i saj, pasardhës i një familjeje të pasur, u detyrua të largohej në mërgim në vitin 1979 nga Gnassingbé Eyadéma, lideri i pavarësisë së vendit dhe presidenti për një kohë të gjatë, i cili e konsideronte atë si një rival politik.

Laëson u rrit në Paris dhe u diploma në Institut d’Études Politiques dhe Harvard. Pas studimeve, ajo punoi në telekomunikacion në Nju Jork. Ndjenjat e saj ndaj Togos ishin të përziera, por ajo kishte një dëshirë në rritje për t’i shërbyer kontinentit më të madh afrikan. Një mundësi u shfaq papritur kur Eyadéma vdiq në 2005 dhe djali i tij Faure pretendoi presidencën. Udhëheqësi i ri i Togos u vendos të bënte paqe me kundërshtarët e babait të tij dhe, pasi u takua me Laëson në periferi të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në 2009, e ftoi atë të merrte përgjegjësinë për sistemet postare dhe telekomunikuese të vendit, një fushë që përfundimisht do të përfshinte të gjitha gjërat. dixhitale. Në moshën 37-vjeçare, ajo do të ishte ndër anëtarët më të reja të kabinetit të tij.

E freskët në postin e saj, Laëson u përpoq të mësonte kodet lokale të sjelljes duke aplikuar një perspektivë të formuar kryesisht jashtë vendit. “Duke mos u rritur në Togo, ju jeni një i brendshëm dhe një i huaj,” thotë ajo. Shumë nga stafi i ri togolez që ajo punësoi ishin pjesë e së njëjtës diasporë globale, pasi kishin lindur ose jetuar jashtë vendit. Gjatë viteve të ardhshme, kombi – një nga më të varfërit në planet – bëri hapa përpara në disa tregues të rëndësishëm. Nga viti 2018 deri në vitin 2020, lehtësia e të bërit biznes në Togo, e matur nga Banka Botërore, u rrit më shpejt se në çdo vend tjetër. Shkalla e varfërisë, 62% në vitin 2006, ra në 46% deri në vitin 2019.

Koronavirusi kërcënoi ta kthejë atë përparim. Në ditët pas rastit të parë të vendit, qeveria mbylli kufijtë tokësorë për udhëtarët, anuloi shumicën e tubimeve masive dhe vendosi një shtetrrethim në Lomé më të madhe, shtëpia e rreth një të katërtës së popullsisë. Kjo mund të ketë qenë përgjigja e duhur e politikave nga perspektiva e shëndetit publik, por ajo shënoi katastrofë për shumë nga qytetarët e Togos.

Ajo që mund të bëhej për të pakësuar vuajtjet e tyre nuk ishte menjëherë e qartë. Qeveria hoqi dorë nga tarifat për energjinë elektrike dhe ujin dhe disa anëtarë të kabinetit mbrojtën shpërndarjen e ushqimit falas, kujton Laëson. Por ajo dhe Shegun Bakari, një këshilltare e ngushtë e presidentit, donin të dërgonin para në vend dhe ata parashikuan ta bënin atë në mënyrë dixhitale, duke hequr nevojën për kontakt personal.

Lexo edhe: Biznesi i gatshëm të bëjë pjesën e tij për përmbushjen e qëllimeve klimatike

Togo kishte drejtuar disa programe të transferimit të parave në të kaluarën, por ato ishin në shkallë të vogël dhe zakonisht përfshinin regjistrimin e familjeve një nga një dhe shpërndarjen e parave fizike me dorë. Sipas Bakarit, anëtarët e tjerë të kabinetit kundërshtuan idenë e përdorimit të teknologjisë celulare, duke argumentuar se shumë në zonat rurale nuk kishin akses në telefona ose identifikim, madje edhe atyre që kishin mund të mos kishin mjetet për të lundruar në një sistem dixhital. Megjithatë, në fakt, togolezët – si njerëzit në të gjithë Afrikën – kishin përdorur për vite me radhë “paratë celulare”, të ruajtura dhe të transferuara nga telefonat e tyre celularë. Presidenti e përqafoi shpejt propozimin.

Edhe me mbështetjen e presidentit, ekipi i Laëson u përball me sfida të mëdha. Fillimisht, ata nuk e dinin se cilët togoezë kishin më shumë nevojë: Listat e taksave nuk ishin ndihmë në një vend ku katër nga pesë njerëz në moshë pune mundohen në ekonominë informale. Regjistrimi i fundit kombëtar, i kryer pothuajse një dekadë më parë, nuk kishte mbledhur informacion për pasurinë apo të ardhurat e familjeve.

Për të siguruar që pagesat të bëheshin vetëm për individët e verifikuar, ekipi u përpoq të ndërtonte platformën nga një bazë të dhënash ekzistuese. Pak togolezë kishin patentë shoferi ose kartë identiteti kombëtare, por 3.6 milionë të rritur janë të regjistruar për të votuar, sipas komisionit zgjedhor të vendit, i cili kërkon nga votuesit e mundshëm të tregojnë profesionin dhe adresën e tyre. Kjo bazë e të dhënave zgjedhore mendohej se përfaqësonte diku midis 83% dhe 98% të popullsisë së rritur.

Laëson dhe anëtarët e tjerë të kabinetit vendosën ta përqendrojnë raundin e parë të mbështetjes tek këdo që kishte një adresë në Lomé më të madhe, i cili kishte listuar një profesion joformal, duke përfshirë shitësit, rrobaqepësit, shërbyeset, parukierët dhe shoferët. Me fondet e alokuara nga qeveria, ata mund t’i sigurojnë çdo përfituesi një të tretën e pagës minimale, rreth 20 dollarë në muaj.

Novissi ka tërhequr vëmendjen jashtë vendit. Sipas Lawson, disa vende afrikane kanë shprehur interes për ta përsëritur atë. Disa ekspertë thonë se programe të tilla si ky mund të përfaqësojnë një mënyrë të re të dhënies së ndihmës në raste urgjente. Për shembull, në korrik 2020, kur parashikimet treguan afërsinë e asaj që do të ishte përmbytje rekord në Bangladesh, Programi Botëror i Ushqimit shpërndau atë që e quajti “ndihma humanitare parashikuese” në formën e parave celulare për 145,000 njerëz në rrugën e parashikuar të përmbytjes. . Një vlerësim i mëvonshëm zbuloi se familjet që merrnin paratë e gatshme bënë më shumë për t’u përgatitur për katastrofën, duke përfshirë evakuimin e zonës.

Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0