Biznesi i gatshëm të bëjë pjesën e tij për përmbushjen e qëllimeve klimatike - Business Magazine Albania

Biznesi i gatshëm të bëjë pjesën e tij për përmbushjen e qëllimeve klimatike

qëllimeve klimatike

Planeti ynë është në rrezik.

Rritja e temperaturave dhe modelet e motit të ashpër, dikur rreziqet që ishin në horizont, kanë mbërritur. Përmbytjet tragjike në Europë dhe Azi këtë verë, stuhitë intensive që ndodhin në të gjithë Amerikën këtë vjeshtë dhe valët rekord të të nxehtit në Arktik këtë vit tregojnë të njëjtën histori: ndryshimi i klimës po shpaloset në kohë reale.

Shkatërrimi i mjedisit tonë nuk duhet të jetë befasi. Në tre dekadat e fundit, emetimet globale të gazeve serrë janë rritur me më shumë se 60%. Temperaturat tani janë 1.2 gradë C mbi nivelet para-industriale, në mënyrë të pakëndshme afër kufirit prej 1.5 gradë C që nevojitet për të ruajtur mjedisin tonë.

Lexoni: Ndryshimet klimatike po ndikojnë edhe për supermarketin

Këto janë zhvillime të errëta.

Por fatmirësisht ka shpresë. Ne jetojmë në një epokë inovacioni të jashtëzakonshëm, me teknologji të reja që riformësojnë ekonomitë dhe shoqëritë tona. Nëse e drejtojmë këtë risi së bashku, ne mund të shmangim rezultatet më të këqija mjedisore.

Potenciali i teknologjisë për të trajtuar ndryshimet klimatike është i qartë. Zgjerimi i shpejtë i energjisë diellore dhe erës, komponentët kryesorë të përpjekjeve tona për të reduktuar përdorimin e lëndëve djegëse fosile, ka qenë i mundur për shkak të përparimeve që çuan në uljen e kostove deri në 89% gjatë dekadës së fundit.

Ka shumë më tepër mundësi përpara.

Sipas vlerësimeve të Kombeve të Bashkuara, inteligjenca artificiale dhe digjitalizimi mund të ndihmojnë në reduktimin e emetimeve të gazeve serrë me 10% deri në 20% këtë dekadë. Në të vërtetë, Marrëveshja e Parisit për Klimën thotë se “përshpejtimi, inkurajimi dhe mundësimi i inovacionit është thelbësor për një përgjigje efektive dhe afatgjatë globale ndaj ndryshimeve klimatike”.

Megjithatë, ne nuk jemi afër ku duhet të jemi me inovacionin e gjelbër. Gjysma e teknologjive të nevojshme për të na ndihmuar të arrijmë emetimet neto zero deri në vitin 2050 janë ende në fazat e prototipit sot. Gjithsesi, ne kemi nevojë për 78 trilionë deri në 130 trilionë dollarë investime të reja për të përshpejtuar këtë proces.

Mënyra e vetme për të realizuar premtimin e inovacionit është përmes një bashkëpunimi më të thellë midis biznesit dhe qeverisë. Ne kemi nevojë që biznesi të investojë në Kërkim & Zhvillim dhe qeverinë për të vendosur korniza aftësuese për të ndihmuar në zhbllokimin e kapitalit të nevojshëm për financimin e teknologjive të gjelbra.

Në të vërtetë, një përfundim kyç i Komitetit Ekzekutiv të Teknologjisë në pranverën e kaluar – organi i OKB-së që ndihmon vendet të zhvillojnë teknologjitë e gjelbra – është se “duhet t’i kushtohet vëmendje pjesëmarrjes së sektorit privat”. Sepse ndërsa ka një mori përpjekjesh bashkëpunuese për klimën në mbarë botën, pak përqëndrohen në financimin ose zbatimin e teknologjive të reja.

Kjo është arsyeja pse Forumi Ekonomik Botëror dhe Departamenti Amerikan i Shtetit po lançojnë Koalicionin e Parë Lëvizës në Konferencën e KB-së për Klimën në Glasgoë. I drejtuar nga i dërguari i SHBA-së për klimën, John Kerry, ky partneritet i ri i kompanive lider në botë në sektorët me intensitet të emetimeve do të bëjë angazhime proaktive të blerjes për teknologjitë e gjelbërta në zhvillim.

Në shfrytëzimin e fuqisë blerëse kolektive të anëtarëve të tij, koalicioni do të dërgojë një sinjal të fortë kërkese në treg dhe do të nxisë zhvillimin e teknologjive që mund të eliminojnë emetimet e karbonit në sektorë të tillë si kamionët, aviacioni, transporti detar dhe prodhimi i çelikut. Në fund të fundit, qëllimi është për të shkallëzuar teknologjitë e gjelbra në të gjithë industritë që sot përbëjnë një total të kombinuar prej 30% të emetimeve të karbonit.

Është koha për veprim. Gjatë vitit të kaluar, Presidenti Joe Biden u zotua se Shtetet e Bashkuara do të përgjysmojnë emetimet e gazit serrë deri në vitin 2030, Presidenti Xi Jinping u zotua se Kina do të arrijë kulmin e emetimeve të karbonit deri në vitin 2030 dhe BE, Britania e Madhe, Japonia dhe ekonomitë e tjera të mëdha janë zotuar të arrijnë emetimet neto zero deri në vitin 2050.

Dhe sektori privat ka treguar se është një partner i përkushtuar. Aleanca e Drejtorëve të Klimës së Forumit Ekonomik Botëror po punon me një të pestën e 2000 kompanive më të mëdha publike në botë për të përmbushur objektivat neto zero deri në vitin 2050.

Tani na duhet biznesi dhe qeveria për të zhbllokuar potencialin e teknologjisë, së bashku. Është e vetmja mënyrë për të arritur objektivat tona klimatike.

Lexoni: OKB: Ndryshimet klimatike kërcënojnë të drejtat e njeriut dhe planetin

COP26 është ajo që Kerry e ka quajtur “shansi i fundit më i mirë” që bota ka për të bërë përparim domethënës në mjedis. Kjo është arsyeja pse ka një nivel të paprecedentë të angazhimit të biznesit në negociatat për klimën. Kjo është arsyeja pse Forumi, si organizatë ndërkombëtare për bashkëpunim publik-privat, po punon me Departamentin e Shtetit për të nisur Koalicionin e Lëvizësve të Parë.

Nëse bashkëpunojmë për të zhbllokuar potencialin e inovacionit, së bashku mund të formojmë një të ardhme më të qëndrueshme.

/japannews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0