Nisin pushimet nga puna. 70% e kompanive do të shkurtojnë vende pune sipas Bashkimit të Prodhuesve


Ka kaluar më pak se një muaj nga mbërritja e epidemisë në Shqipëri dhe izolimi  ka nisur të nxjerrë pa punë shumë punonjës. Turizmi është sektori i parë që paralajmëroi shkurtime masive, por shumë sektorë në shërbim e prodhime pritet të vënë gërshërën në ekipet e tyre.

Bashkimi i Prodhuesve Shqiptarë ka zhvilluar një sondazh mes 90 kompanive anëtare të saj. Flasim kryesisht për sipërmarrje të mëdha që futen tek bizneset VIP. Sipas kësaj ankete, pjesa më e madhe kanë pohuar se mund të rezistojnë edhe një muaj dhe pas kësaj do të detyrohen të marrin masa. Shumë prej tyre paralajmërojnë mbyllje të plotë të aktivitetit.

Prodhuesit po raportojnë vështirësi në furnizimin me lëndë të para. Ndërsa kompanitë e shërbimit po përballen me ndërprerje kontratash shërbimi.

Pak ditë më parë, Vasil Bedinaj, kreu i Operatorëve Turistikë për Jugun, ka thënë se, “gjatë marsit nuk pati pushime nga puna, por në muajin prill, qeveria do të përballet me një shifër të lartë të personave të dalë nga sigurimet shoqërore. Nga data 1 prill, strukturat shtetërore duhet të mbajnë përgjegjësi për të gjithë punonjësit tanë”.
Turizmi është mes sektorëve që nuk ka një mbështetje konkrete të parashikuar.

Lexo: Koha që sipërmarrjet të mbështesin njëra-tjetrën. Ja disa pika që duhet të kenë parasysh nga kompania kosovare

Operatorët turistikë raportojnë anulime të prenotimeve, ndërsa kompanitë prodhuese paralajmërojnë se shkurtimi i vendeve të punës lidhet me ndalimin e plotë ose uljen e volumit të punës, dhe rrjedhimisht edhe uljen e eksporteve.

Nga anketa, mbi 60% e firmave raportuan përgjysmim të shitjeve në mars, ndërsa 5% e tyre nuk patën fare shitje. Kjo e fundit pritet të shkojë në 21% gjatë prillit. Pra 4 herë më shumë kompani parashikojnë të kenë zero shitje këtë muaj.

Kjo ulje drastike e prodhimit dhe shitjeve, do të detyrojë 70% të kompanive të shkurtojnë ekipet e tyre të punës. Sipas anketës, 70% e kompanive po planifikojnë të pushojnë punonjës nga puna.

Pjesa më e madhe e tyre do të bëjnë shkurtime në masën 50-90%, ndërsa 11% e tyre do të pushojnë të gjithë punonjësit.

Shkurtimet masive pritet të jenë tek punonjësit me të ardhura minimale ose nën mesatare. Kjo do të thotë që “armata” e familjeve në vështirësi do të rritet shumë më tepër në muajt në vijim.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale