Nis hetimi mbi ndikimin e Instagram te fëmijët nga shtetet amerikane - Business Magazine Albania

Nis hetimi mbi ndikimin e Instagram te fëmijët nga shtetet amerikane

Instagram

Kompania mëmë e Instagramit, Meta, po hetohet nga një konsorcium shtetesh amerikane mbi akuzat se ka furnizuar me materiale të dëmshme platformën e ndarjes së fotografive për fëmijët, pavarësisht se ka ditur për dëme të mundshme.

Facebook po lufton me një nga krizat e tij më serioze të reputacionit, pasi u zbuluan një sërë dokumentesh të brendshme që tregonin se drejtuesit e dinin për potencialin e dëmit të faqeve të tyre, duke nxitur një shtytje për rregullore të reja nga SHBA.

“Facebook, tani Meta, ka dështuar të mbrojë të rinjtë në platformat e tij dhe në vend të kësaj zgjodhi të injorojë ose, në disa raste, të dyfishojë manipulimet e njohura që përbëjnë një kërcënim real për shëndetin fizik dhe mendor, shfrytëzimin e fëmijëve në interes të përfitimit”, tha në një deklaratë Prokurorja e Përgjithshme e Massachusetts, Maura Healey.

Lexoni: Instagram së shpejti me një sistem abonimi për të parë përmbajtje ekskluzive nga krijuesit tuaj të preferuar

Konsorciumi i prokurorëve të përgjithshëm, zyrtarë të lartë të zbatimit të ligjit të shteteve dhe këshilltarë ligjorë, përfshin New York, Koloradon dhe të tjerë. Lista e plotë nuk është publikuar.

Facebook ka vënë në dukje tashmë në një dosje rregullatore se që nga shtatori “u bë objekt i hetimeve dhe kërkesave të qeverisë” në lidhje me dokumentet që u zbuluan ligjvënësve dhe rregullatorëve.

Kompania ndryshoi emrin e kompanisë së saj mëmë në “Meta” në tetor, ndërsa gjiganti i teknologjisë përpiqet të kalojë nga të qenit një rrjet social i rrënuar nga skandalet në vizionin e tij të realitetit virtual për të ardhmen.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0