Në këtë shtet studentët paguhen që të studiojnë


Studentët në Danimarkë kanë patur vazhdimisht interes në rënie përsa i përket arsimimit.

Të rinjtë zgjedhin kryesisht shkollat dhe kurset profesionale, duke shmangur kështu koston e lartë dhe vitet e gjata të studimeve.
Por, duket se gjithçka ka ndryshuar. Për të ndjekur studimet e larta në Danimarkë tanimë nuk taksohesh, por shpërblehesh.

Qeveria daneze paguan me 1 mijë dollarë në muaj çdo student që jeton e studion larg vendlindjes së tij.

Megjithatë, kjo ka shkaktuar jo pak debat në vend. Pyetja që diskutohet është: A duhet ta paguajë vet studenti arsimimin e tij të lartë?

Gjithsesi, papunësia e të rinjve në Danimarkë është shumë e ulët, rreth 11%, më e ulëta në Europë dhe në SHBA.

Kjo nismë e qeverisë ka gjetur mbështetje të shumtë, sikurse ka fituar edhe kundërshtarë.

Danimarka, Norvegjia, Skocia dhe Finlanda janë të vetmet vende në Europë ku nuk ka tarifë shkollimi për studentët.

/Mic.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale