Në 2017 të ardhurat e gjeneruara nga teknologjia do bien me 2% - Business Magazine Albania

Në 2017 të ardhurat e gjeneruara nga teknologjia do bien me 2%


Axhenda e teknologjisë në 2017-tën duket më e pafuqishme se një vit më parë tha drejtori i departamentit të hulumtimit pranë Consumer Technology Association Steve Koenig gjatë evenimentit CES. Në terësi të ardhurat e gjeneruara nga kjo industri pritet të arrijnë shifrat e 929 miliardë dollarëve në 2017-tën, një rënie me 2% nga 950 milionë dollarë në 2016.

Në SHBA historia duket tjetër ,sepse shpenzimet në teknologji konsumatore do të rriten nga 287 miliardë dollarë në 2016-tën në 292 miliardë dollarë në 2017-tën. Janë dy faktor që ndikojnë më së shumti në këtë shifër, sasia e teknologjisë së shitur por edhe gjendja e ekonomisë globale.

Shpenzimet do të arrijnë 3.4% të GDP-së botërore nga 3.1% që ishte një vit më parë. Pavarësisht se kemi të bëjmë me shifra inkurajuese, Steve Koenig tha se e ardhmja është në dyshim për shkak të Brexit dhe administratës Trump.

Janë 7 produkte që përbëjnë 81% të shitjeve: Tabletët, laptopët, desktopët, TV, telefonët inteligjentë, kamerat dhe veshjet elektronike. Telefonët përbëjnë 47% të shpenzimeve prej 447 miliardë dollarë të ardhura të gjeneruar. Mbi 60% e shpenzimeve vinë nga tregjet në zhvillim.

Nëse shtoni tabletët, atëherë i bie që 51% e shpenzimeve në teknologji të kenë destinacion pajisjet mobile. Shitjet e desktopëve do të bien në 50 milionë njësi nga 53 vitin e kaluar. Televizorët ishin në 225 milionë njësi në 2016-tën dhe 2017-ta do t’i gjejë me rënie.

Por televizorët 4K Ultra HD do të vijojnë të rriten e madje me shpejtësi në 81.9 milionë njësi në 2017-tën nga 52.7 milionë në 2016-tën. Në bazë të rajoneve, Amerika Latine do të shënojë rënie, Amerika e Veriut do të ketë rritje ndërsa Europa (Perendimore dhe Lindore) gjithashtu do të ketë rënie të shpenzimeve në teknologji.

burimi: CIO

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0