Ndryshimi po ndodh dhe të rinjtë po udhëheqin rrugën përpara

Ndryshimi po ndodh dhe të rinjtë po udhëheqin rrugën përpara


Tani më shumë se kurrë, njerëzit nën moshën 30 vjeçare po tregojnë fuqinë e veprimit, pjesëmarrjes dhe kolektivitetit. Në vend që të presin që problemet e mëdha sociale të zgjidhen me veprime të qeverisë, të rinjtë po miratojnë një etikë të të bërit vetë të gjërave, duke formuar në mënyrë aktive sistemet dhe strukturat për të përfshirë kuptimin dhe fuqizimin e më shumë njerëzve.

Marrim për shembull Basima Adulrahman. Ajo drejton një iniciativë të dizajnit dhe ndërtimit të gjelbër në Irak; një vend që po përpiqet të rindërtohet pas dekadave të luftës. Ajo dhe kolegët e saj të Global Shapers në Qendrën e Erbil, drejtojnë Dialogjet Rinore të Kohezionit Social ku ata punojnë për të ndërtuar besimin midis të rinjve nga prejardhje të ndryshme fetare dhe etnike – një hap jetik për përpjekjet e komunitetit për të luftuar ekstremizmin e dhunshëm.

Lexoni: Kur largohen nga shtëpia të rinjtë evropianë?

Duke u përballur me një krizë të përkeqësuar, William Stubbs i  Brisbane Hub është një aktivist i shëndetit mendor dhe bashkë-themelues i Spur: Labs. Më shumë se 320 milionë njerëz vuajnë nga depresioni në mbarë botën, por shumë e vuajnë vetëm. William Stubbs do të bëjë fushatë për të inkurajuar njerëzit që të flasin për shëndetin e tyre mendor, duke u dhënë atyre burimet, aftësitë dhe gjuhën që kanë nevojë për të ndërmarrë veprime. Fushatat e tij kanë arritur meshkuj dhe femra të reja në mbi 100 vende.

Samantha Jones e Hub Christchurch është themeluese dhe CEO e Little Yellow Bird, një pionier në veshjet e prodhuara në mënyrë organike. Little Yellow Bird prodhon veshje në Indi dhe partnere me njësi prodhuese që përdorin parime të tregtisë së drejtë. Sam financon projekte arsimore në komunitetet ku prodhohen produktet e saj. Qëllimi i saj është të revolucionarizojë industrinë e veshjeve nëpërmjet një platforme verifikimi që përdor teknologjinë blockchain për të gjetur produktet nga origjina në shitje.

Andres Escobar i Qendrës San Salvador drejton një kompani kafeje që përdor të ardhurat e saj për të ndërtuar shkolla në El Salvador, një vend që përjeton një rritje të shpejtë të numrit të fëmijëve jashtë shkollës për shkak të pasigurisë së përhapur në vend. Ai dhe miqtë e tij në San Salvador drejtojnë nisma për pastrimin e oqeanit, duke hequr më shumë se 500 kilogramë plastikë nga ujërat e oqeanit ndërkohë që mundohen të rrisin ndërgjegjësimin për veprimin e klimës bashkëpunuese në qytet.

Doreen Kessy e Qendrës Dar es Salaam është Drejtoreshë e Përgjithshëm e Ubongo, një platformë multi-media arsimore në Afrikë. Duke përdorur fuqinë e argëtimit dhe masmedias, kompania ofron materiale edukative me kosto të ulët dhe volum të lartë. Mbi 6 milionë familje në 31 vende aktualisht shikojnë, dëgjojnë dhe mësojnë nga puna e Ubongos çdo javë, duke përmirësuar rezultatet në matematikë dhe në shkollë.

Lexoni: Një pyetje për të rinjtë, nga ish studentja me rezultate të larta Anisa Berisha

Carlo Delantar e Qendrës Cebu është drejtori i vendit për Waves for Water Philippines. Duke dashur të bëjë pjesën e tij pas Typhoon Haiyan, misioni i Carlo është i thjeshtë: të merret ujë i pastër për çdo person në nevojë. Ai mobilizon një rrjet vullnetarësh që plotësojnë 10 misione për ujë të pastër në muaj, duke siguruar ruajtjen e ujërave të shiut dhe sistemet e filtrimit dhe klorinimit në komunitetet rurale dhe të largëta. Deri tani ka arritur në mbi 50 provinca.

Këto janë vetëm disa nga historitë e Global Shapers – një komunitet prej 7 mijë të rinjsh që punojnë së bashku për të adresuar sfidat lokale, rajonale dhe globale në mbi 150 vende të botës.

Ndryshimi jeni ju, kudo që jeni dhe sido që të jeni. Niseni ndryshimin nga vetja ashtu si këta të rinj kanë bërë. Nëse çdonjëri prej nesh mendon për komunitetin e tij atëherë në të ardhmen jo shumë të largët ndryshimi do ndodhë. Një person i vetëm mund të bëjë ndryshimin nëse e mendon vërtet se mund ta bëjë atë.

/WeForum

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0