Minishengeni Ballkanik, miratohen disa lehtësi shërbimesh


Në një postim në Facebook, Ministria e Financave dhe Ekonomisë njoftoi, se Kuvendi i Shqipërisë diskuton dhe ratifikon Protokollin Shtesë për Tregtinë në Shërbime, duke lehtësuar tregtinë dhe zgjeruar mundësitë për investime.

Lexo: Luftë kundër informalitetit në kohë krize

Me ratifikimin e këtij protokolli:

  • mundësohet lëvizja e lirë e personelit të kualifikuar shqiptarë, për të kryer aktivitete konsulence në vendet e rajonit dhe anasjelltas,
  • bëhet e mundur që kompanitë shqiptare të hapin degët e shoqërive te tyre në rajon, duke mundësuar transferimin e teknologjisë dhe njohurive,
  • nxitet tregtia elektronike ndër-rajonale, me rëndësi të veçantë në kohën e distancimit social, nga COVID 19.

Nxitja e tregtisë në shërbime hap dyert për integrimin ekonomik, ofron mundësi të reja zhvillimi për profesionistët e lirë dhe kompanitë shqiptare, si bazë për arritjen e objektivave të zhvillimit dhe rritjes ekonomike në rajon.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale