Microsoft vlen më shumë se Google

Microsoft vlen më shumë se Google


Microsoft ka kaluar Google në vlerësimin e tregut për herë të parë në tre vjet, duke e bërë atë kompaninë e tretë më të vlefshme në botë.

Microsoft aktualisht vlerësohet me 753 miliardë dollarë, ndërsa Alphabet, kompania mëmë e Google, vlerësohet me 739 miliardë dollarë. Kompania ende ndjek pas Apple dhe Amazon respektivisht me 923 miliardë dollarë dhe 782 miliardë dollarë.

Lexoni: 10 kompanitë më me vlerë në botë

Google dhe Microsoft kanë ndërruar pozicionin disa herë në vitet e fundit, kështu që kjo renditje tashmë nuk është dhe aq e habitshme. Megjithatë, ajo nxjerr në pah përmirësimet që Satya Nadella i ka bërë kompanisë pasi u bë CEO katër vjet më parë.

Disa analistë shohin biznesin cloud të kompanisë, i cili aktualisht përbën 30% të të ardhurave të tij, duke u dyfishuar gjatë viteve të ardhshme, gjë që mund ta çojë Microsoft të arrijë vlerën e tregut prej 1 bilion dollarësh.

Është pikërisht ky biznes i Microsoft që ka nxitur rritjen e saj. Microsoft aktualisht mban një përqindje më të madhe të tregut të cloud se Google, por përsëri mbetet pas Amazon. AWS Amazon është aktualisht lider në treg në hapësirën cloud.

burimi: Fortune

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0