Melinda Gates: “Ky është dështimi, i cili më mësoi diçka që nuk do ta harroj kurrë”


Miku im dhe CEO i Microsoft, Satya Nadella ka publikuar një libër të ri të quajtur “Hit Refresh”. Bëhet fjalë për rëndësinë e gjetjes së mundësive për të ndaluar atë që po bëjmë, të mendojmë për një moment dhe të ringjallemi. Është një libër i mrekullueshëm dhe më bën të mendoj për disa nga momentet “hit refresh” të miat.

Një nga ato momente erdhi në vitin 1995, kur isha gati të prezantoja demon e një projekti që do të udhëhiqja në Microsoft. Emri i tij ishte Microsoft Bob.

Ne do ta nisnim projektin, sepse e dinim se vetëm një e treta e familjeve kishin një kompjuter personal dhe njerëzit ende po mësonin rreth tyre. Shumë gjëra janë instiktuale për ne sot, por në ato kohë shumica e njerëzve nuk i kishin ende ato instikte. Pra, ideja jonë e madhe me Microsoft Bob ishte ta kthenim desktopin tuaj në diçka që çdokush ta kuptonte: një “shtëpi”. Për të shkruar, të klikonit sipër një stilolapsi dhe letre; për të kontrolluar datën, të klikonit kalendarin në mur – pra gjëra të tilla.

Programi kishte nevojë për një kompjuter më të fuqishëm se sa shumica e njerëzve kishin në atë kohë dhe shumë kritikë gjetën pamjen më perfekte. Një kritik tha se ishte projektuar “sikur audienca e synuar e programit të ishte grupi nën 12 vjeç” dhe e quajti programin “të papërgjegjshëm për njerëzit që ishin seriozisht të prirur për të nxjerrë shumë nga PC-të e tyre ose për të rriturit e çdo lloji për këtë çështje.

Lexoni: “Refresh IT”, konferenca e Microsoft kushtuar profesionistëve dhe drejtuesve të biznesit

Kuptova se dështimet si ky ishin pjesë e procesit, por kjo nuk i bëri ato më të këndshme. Dështimi kaq i vështirë – dhe kështu publikisht – ishte një eksperiencë krejtësisht e re. Përgatitja për atë demo ishte një nga gjërat më të vështira që kam bërë ndonjëherë.

Por pastaj, ekipi im dhe unë erdhën me një ide të shkëlqyer: unë do të dilja në atë skenë me një T-shirt që kishte para një logo të Microsoft Bob … dhe mbrapa, një objektiv të kuq të ndezur.

Kjo mori disa të qeshura. Por më e rëndësishmja, u tha njerëzve: le ta dëgjojmë këtë që kanë për të thënë. Ekipi ynë jo vetëm që do të dëgjonte reagimet, por do të kënaqej. Ne donim të dinim se ku ishte vendi ynë dhe do të bënim gjithçka që të jepnim më të mirën.

Dhe teksa qëndrova aty me atë T-shirt, kuptova pse dështimet çojnë në promovime. Ata fituan një shans për të ndaluar dhe për të mësuar diçka në një drejtim të ri dhe më të mirë. Ose, siç do të thoshte Satya, ata kishin mundësi për “Hit Refresh”.

(Oh dhe nëse po pyesni veten për fatin e Microsoft Bob, ne e mbyllëm atë si projekt, por disa nga karakteristikat e tij u pasuan në produkte të tjera të Microsoft gjatë viteve.)

/LinkedIn

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale