Maskë e ripërdorshme që pastrohet me rrezet e diellit

Maskë e ripërdorshme që pastrohet me rrezet e diellit

Maska lëshon oksigjenit (ROS) kur ekspozohet në dritën e diellit.  Zgjuarsia e njerëzve na befason edhe një herë. Shoqëria Kimike e Shteteve të Bashkuara paraqiti një maskë që eliminon 99,99% të baktereve pasi e ekspozoi atë në diell për 60 minuta.

“Studiuesit që raportojnë në ACS Applied Materials and Interfaces thonë  se kanë zhvilluar një lloj të veçantë maske pambuku që vret deri në 99.9% të baktereve dhe viruseve brenda 60 minutash nga ekspozimi në dritën e diellit”.

Ata gjithashtu shpjegojnë se ky lloji artikulli është krijuar me viruse dhe baktere që i përmbahen maskës, të cilat mund të transferohen në vende të tjera kur njerëzit i prekin ose i heqin nga fytyra.

Lexo: Bamlanivimab, ilaçi i parë për Covid-19, të hënën fillon prodhimi

Kjo lloj maske largon mikrobet që ngjiten në sipërfaqen e rrobave, e cila lahet dhe ripërdoret.

“Ekipi i hulumtimit zbuloi se një pëlhurë e bërë me një bojë të quajtur Rose Bengal si një fotosensibilizues vrau 99,9% të baktereve të shtuara në pëlhurë brenda 60 minutash nga ekspozimi në dritën e diellit dhe inaktivoi 99, 9999% të bakterofagut T7, një virus që besohet të të jetë më rezistent ndaj ROS se disa koronavirusë në 30 minuta ”, shpjegojnë Shoqëria Kimike e Shteteve të Bashkuara.

ENTREPRENEUR

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale