Bamlanivimab, ilaçi i parë për Covid-19, të hënën fillon prodhimi

Në SHBA është aprovuar zyrtarisht një ilaç posaçërisht kundër COVID-19. Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave lëshoi ​​një autorizim për përdorimin e Bamlanivimab për trajtimin e COVID-19 në fazën e parë të sëmundjes dhe synon të parandalojë pasojat e mëvonshme deri shtrimet në spital.

LEXO: Aspirina, një ilaç i mundshëm anti-COVID

Ky ilaç është i autorizuar të përdoret vetëm për pacientët që rezultojnë pozitiv me SARS-CoV-2 duke filluar nga mosha 12 vjeç e deri tek mosha më e thyer, për të gjithë ata që peshojnë të paktën 40 kilogramë. Ndërsa siguria dhe efektiviteti i kësaj terapie hetimore vazhdon të vlerësohet, bamlanivimab rezultoi nga provat klinike se ndikon në zvogëlimin e rasteve të shtrimit në spital.

Bamlanivimab nuk është i autorizuar për pacientët, që janë të shtruar në spital për shkak të COVID-19 ose kërkojnë terapi me oksigjen për të njëjtën arsye. Të hënën fillon prodhimi i 100,000 shisheve të para, me synimin për të hedhur në treg 1 milion deri në fund të vitit.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale