Markat më të vlefshme në çdo vend të botës - Business Magazine Albania

Markat më të vlefshme në çdo vend të botës


Marka më e vlefshme në botë është në pronësi të një kompanie që me shumë gjasa ju ndërveproni me të çdo ditë. Në fakt, ju mund ta keni hapur këtë web faqe dhe ta keni përdorur atë.Kjo markë është Google – dhe ajo dominon në internet me një pjesë të tregut të kërkimin në 64%, ndërsa gjeneron rreth 41% të të gjitha të ardhurave nga reklamat dixhitale në nivel global.

Sipas listës më të fundit të vitit 2017 “Brand Finance”, vlera e markës Google është rritur kohët e fundit në 109.5 miliardë $, e cila i zë vendin prej 107.1 miliardë dollarësh markës së Apple nga kreu i listës.

Marka më e vlefshme në çdo vend

Infografiku i sotëm vjen nga “HowMuch.net”, një site për informacionin e kostove. Ajo tregon markat më të vlefshme për dhe ka vendosur për çdo vend vlerën e kësaj kompanie në dollarë.

Është interesante të theksohet vlera nga vendi në vend.

Google është marka më e vlefshme në botë në 109 miliardë $ – dhe është ndjekur nga marka të tjera të SHBA-së si Apple (107.1 miliardë $) ose Amazon (106.4 miliardë $). Megjithatë, ka vetëm dy marka me vlerë të lartë që nuk janë në SHBA, konglomerati i Koresë së Jugut Samsung (66.2 miliardë $) dhe Banka Kineze ICBC (47.8 miliardë $).

Dy prodhues makinash gjithashtu renditen mjaft lart. Toyota e Japonisë dhe BMW e Gjermanisë të dyja kanë vlerësime të rëndësishme në 46.3 miliardë $ dhe 37.1 për miliardë $.

Pas kësaj, kemi një rënie mjaft të madhe në vlerë për shumicën e vendeve të tjera. Markat e larta në vende si Kanadaja, Italia, Zvicra, Australia, Rusia, India dhe Spanja nuk e kalojnë vlerën e 20 miliardë $. Në të gjithë kontinentin e Amerikës së Jugut, marka më e vlefshme është Itaú i Brazilit, një bankë me një vlerë marke prej vetëm 6.9 miliardë $.

Me llogaritjet tona, 76 e top 100 markave nuk janë në asnjë nga vendet e Shteteve të Bashkuara, Kinë apo Japoni.

most-valuable-brands

burimi: BusinessInsider 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0