Markat do të shpenzojnë 59 miliardë dollarë në reklamat e-commerce

Markat do të shpenzojnë 59 miliardë dollarë në reklamat e-commerce

reklamat e-commerce

Markat do të shpenzojnë 58.5 miliardë dollarë në reklamat e e-commerce këtë vit në përgjigje të bumit të blerjeve online, sipas raportit më të fundit të Trendeve të Reklamimit Global nga WARC Data.

Trendet e Reklamave Globale: Boshti i tregtisë elektronike zbulon se investimi i reklamave nëpër platformat e tregtisë elektronike si Amazon, Tmall dhe Rakuten, shitës me pakicë të gjithë kanaleve si Walmart dhe Carrefour dhe tregtia sociale në platforma të tilla si Pinduoduo dhe TikTok është vendosur të rritet 18.3 % në të gjithë botën, duke u rritur 30 herë më shpejt se tregu më i gjerë i reklamave në internet dhe në kontrast të plotë me një rënie parashikuese prej 8.1% për industrinë totale të reklamave këtë vit.

Ndikimi në reklamat e tregtisë elektronike pasqyron një rritje të shpejtë të blerjeve online; konsumatorët do të shpenzojnë një shtesë prej 183 miliardë dollarësh në internet këtë vit si rezultat i drejtpërdrejtë i COVID-19, me shitjet totale të tregtisë elektronike të vendosur të rriten me 30.4%, nga 677 miliardë dollarë në 2.9 trilionë dollarë në të gjithë botën.

Raporti zbulon se markat po grumbullohen për të shfrytëzuar reklamat nëpër platformat e tregtisë elektronike si një mjet për t’u afruar më shumë me konsumatorin.

“Duke qenë se investimet e reklamave në media janë ulur pas COVID-19, platformat e tregtisë elektronike janë në një pozitë të fortë për t’u rritur ”, vuri në dukje James McDonald, Shefi i Përmbajtjes së të Dhënave, WARC dhe autor i kërkimit.

Alibaba kontrollon biznesin e tretë më të madh në botë të reklamave, Amazon po rritet shumë në krah me Google dhe Facebook.

Të ardhurat nga reklamat e Alibaba – nëpër bizneset e saj të tregtisë elektronike si Taobao, Tmall dhe Lazada – pritet të rriten me 6.6% këtë vit.

Biznesi i reklamave të Amazon u rrit 4,5 herë më shpejt se Facebook dhe 63 herë më shpejt se Alphabet në gjysmën e parë të vitit 2020. Si pasojë, Amazon parashikon të fitojë 18.1 miliardë dollarë nga reklamat këtë vit.

Platforma kineze e tregtisë sociale Pinduoduo do të rrisë të ardhurat nga reklamat në 33.8%, pra në mbi 5 miliardë dollarë, përpara rivalit lokal JD.com me 3.6 miliardë dollarë. Asnjë nga platformat e tregtisë elektronike të monitoruar nga WARC nuk pritet të dëshmojë një rënie të të ardhurave nga reklamat këtë vit.

Konsumatorët do të shpenzojnë 183 miliardë dollarë shtesë në internet këtë vit për shkak të COVID-19

Shitjet në internet do të rriten me 30.4% në mbarë botën këtë vit, sipas të dhënave nga Edge by Ascential.

Të marra së bashku, shitjet e tregtisë elektronike do të zënë 88% të rritjes globale të shitjes me pakicë në vitin 2020. Pesë platformat më të mira pritet të forcojnë kontrollin e tyre në treg këtë vit, Alibaba (+ 221 miliardë dollarë), Pinduoduo (+ 122 miliardë dollarë) dhe Amazon (+ 92 miliardë dollarë) pritet të udhëheqin rritjen absolute.

Tregtia e reklamave në transmetim të drejtpërdrejtë po lulëzon në Kinë – ajo do të rritet më shumë se dyfishi i vlerës së shitjeve prej 171 miliardë dollarë këtë vit. Kjo përfaqëson 10.2% të të gjitha shitjeve të tregtisë elektronike sot, një pjesë e cila parashikohet të rritet me një të pestën (20.3%, 421 miliardë dollarë) vetëm në dy vitet e ardhshme.

Të dhënat nga Yimian, një kompani simotër e WARC, tregojnë se tre platformat kryesore – Taobao, TikTok dhe Kwai – do të rrisin mbi dy të tretat (69.1%) të të gjitha shitjeve të transmetuara drejtpërdrejt këtë vit.

COVID-19 ka nxitur konsumatorët e rinj në format; tre në dhjetë (30%) kanë shpenzuar më shumë sesa kanë përdorur për produktet e shitura përmes transmetimeve të drejtpërdrejta. Në total, tregtia në transmetim të drejtpërdrejtë ka një audiencë të vlerësuar prej 525 milionë, ekuivalente me 62.8% të popullsisë online të Kinës.

WARC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0