Macron: Franca do të mbyllë të gjitha shkollat dhe universitetet, për shkak të Koronavirusit

Macron: Franca do të mbyllë të gjitha shkollat dhe universitetet, për shkak të Koronavirusit


Franca do të mbyllë të gjitha shkollat ​​dhe universitetet në vend, për shkak të pandemisë së koronavirusit Covid-19, njoftoi Presidenti Emmanuel Macron.

Në një dalje për shtyp këtë mbrëmje, Macron tha se masat do të zbatoheshin nga e hëna pas rasteve të konfirmuara nga virusi vdekjeprurës.

Lexo: Shkon në 23 numri i të infektuarve me Covid-19 në Shqipëri

“Është një nga krizat më serioze shëndetësore, që Franca është përballur ndonjëherë”, tha ai. “Përkundër përpjekjeve tona, për ta ndaluar atë, virusi ende po përhapet.”

Ai gjithashtu u bëri thirrje personave mbi moshën 70 vjeç dhe atyre më të prekshëm, për të shmangur kontaktet me njerëzit e tjerë, sa më shumë që të jetë e mundur.

Masa të ngjashme u njoftuan më herët të enjten edhe nga Kryeministri Irlandez Leo Varadkar, i cili tha se mësimi do të bëhet në internet ose nga distanca deri më 29 mars.

Njoftimi i Macron vjen pasi Donald Trump njoftoi një ndalim 30-ditor të udhëtimit nga kontinenti i Evropës për në SH.B.A.

Masat e tilla të rrepta të kontrollit, kontribuan në trazirat e tregut global, me indeksin evropian të aksioneve që regjistroi humbjen më të madhe në historinë e aksioneve.

Ka pasur më shumë se 2.200 raste të konfirmuara të Covid-19 në Francë, duke e bërë atë vendin e shtatë të prekur nga më të këqijat në botë.

Të mërkurën, Ministri Francez i Shëndetësisë Olivier Véran ndaloi të gjitha vizitat jo-mjekësore në shtëpitë e pensioneve, për të mbrojtur ata më në rrezik.

Lexo: Drejt bllokimit transporti publik e privat mes qytetesh. Deklarata nga Kryeministri Rama

Numri i përgjithshëm i çështjeve në të gjithë botën kaluan 120,000 të Mërkurën, në të njëjtën ditë që Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) shpalli shpërthimin e koronavirusit si një pandemi.

Vende të tjera ku kanë imponuar masa drastike përfshijnë Italinë fqinje, ku aktualisht është vendosur një bllokim mbarëkombëtar.

Më shumë se 15,000 njerëz në Itali janë infektuar, duke rezultuar në më shumë se 1.000 vdekje. Është vendi më i prekur, por përfaqëson 11% të të gjitha rasteve të konfirmuara.

Burimi: Independent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0