LinkedIn rendit dhjetë kompanitë më të mira për të punuar në 2022-in - Business Magazine Albania

LinkedIn rendit dhjetë kompanitë më të mira për të punuar në 2022-in

Pandemia e Covid-19 shkaktoi një braktisje masive të zyrave të punës, që i ka detyruar kompanitë të rimendojnë jo vetëm se ku të punojnë, por si të përmirësojnë përvojën e punonjësve.

Sipas hulumtimit të ri nga LinkedIn, disa korporata i kanë studiuar këto ndërrime të ambienteve të punës më mirë se të tjerët.

Të mërkurën, platforma e rrjetit publikoi listën e saj vjetore të kompanive më të mira, duke identifikuar 50 vendet më të mira në SHBA për profesionistët për tu rritur në karrierën e tyre. Amazon renditet në vendin e parë në listë, e ndjekur nga Alphabet (kompania mëmë e Google) dhe Ëells Fargo.

Këtu janë 10 kompanitë më të mira për të punuar në 2022, sipas LinkedIn:

  1. Amazon

Selia: Seattle, Ëashington

Industria: Teknologji

  1. Alfabeti

Selia: Mountain Vieë, Kaliforni

Industria: Teknologji

  1. Wells Fargo

Selia: San Francisko, Kaliforni

Industria: Bankare

  1. JPMorgan Chase & Co.

Selia: Nju Jork, Nju Jork

Industria: Bankare

5. Walmart

Selia: Bentonville, Arkansas

Industria: Shitje me pakicë

  1. IBM

Selia: Armonk, Nju Jork

Industria: Teknologjia

  1. AT&T

Selia: Dallas, Teksas

Industria: Telekomunikacioni

  1. Banka e Amerikës

Selia: Charlotte, Karolina e Veriut

Industria: Bankare

  1. Apple

Selia: Cupertino, Kaliforni

Industria: Teknologjia

  1. Comcast

Selia: Filadelfia, Pensilvani

Industria: Telekomunikacion, Argëtim

Lexo edhe: Java e punës 4-ditore: Cilat vende e kanë përqafuar dhe si po shkon deri tani?

Për raportin, LinkedIn shqyrtoi miliona profile punonjësish dhe njohuri rreth kompanive të paraqitura në platformë midis janarit dhe dhjetorit 2021. Studiuesit u fokusuan tek kompanitë me mbi 500 punonjës, duke vlerësuar secilën organizatë në shtatë faktorë:

Aftësia për të avancuar: frekuenca dhe shpejtësia me të cilën punonjësit promovohen

Rritja e aftësive: si punonjësit fitojnë aftësi të reja pasi punësohen

Stabiliteti i kompanisë: rënia dhe mbajtja e punonjësve

Mundësi e jashtme: sa shpesh rekrutuesit nga kompani të tjera kërkojnë dhe kontaktojnë punonjësit

Ndërlidhja e i kompanisë: sa punonjës janë të lidhur me njëri-tjetrin në LinkedIn

Diversiteti gjinor: barazia gjinore brenda një kompanie dhe filialeve të saj

Sfondi arsimor: nivelet e ndryshme arsimore midis punonjësve

Amazon fitoi vendin nr. 1 të këtij viti pasi bëri “investime të rëndësishme” për të përmirësuar mirëqenien e punonjësve dhe për të mbështetur aftësitë e tyre, tha për CNBC Make It Dan Roth, kryeredaktor dhe nënkryetar në LinkedIn.

“Gjëja që ne po matim në këtë listë është ‘A ju ndihmon kjo [kompani] të rriteni në karrierën tuaj? dhe Amazon, sipas të gjitha të dhënave tona, është absolutisht vendi numër një për këtë,” shton ai.

Në 12 muajt e fundit, kompania e tregtisë elektronike ka më shumë se dyfishuar pagën bazë maksimale për punonjësit e korporatave, ka prezantuar përfitime të reja të shëndetit mendor dhe ka njoftuar se ato do të mbulojnë 100% të kostove të shkollimit për punonjësit në orë, për të përmendur disa shembuj.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0