LinkedIn nuk zhgënjen, raporti i fundit financiar i kënaqshëm


Raporti financiar i LinkedIn si një kompani e pavarur pas blerjes nga Microsoft muajin e kaluar, u publikua javën e kaluar. Mësuam se kompania gjeneroi 933 milionë dollarë të ardhura dhe fitim 1.13 dollarë për aksion. Dhe ndërsa LinkedIn numëron 450 milionë anëtarë, vetëm 25% e tyre janë përdoruesë aktivë.

Shifrat më të fundit financiare janë inkurajuese për kompaninë duke kaluar pritshmëritë sepse Wall Street kishte parashikuar 898.3 milionë dollarë të ardhura dhe 0.78 dollarë fitim për çdo aksion.

“Gjatë kësaj periudhe ne demostruam një moment të mirë për kompaninë, anëtarët dhe konsumatorët tanë falë rezultateve të kënaqshme financiare,” tha CEO i Linkedin Jeff Wiender.“Inovacioni i vazhdueshëm i produktit forcoi akoma më tej pozitat tona financiare.”

LinkedIn-nuk-zhgënjen-raporti-i-fundit-financiar-i-kënaqshëm-businessmag

Numri i përdoruesve aktivë të rrjetit social LinkedIn u bë i ditur vetëm vitin e kaluar dhe nëse vëreni trendin në tërërsi do të shikoni se ky numër ka qëndruar pothuajse i pandryshuar që nga 2015-ta.

LinkedIn u ble nga Microsoft muajin e kaluar në një marrëveshje 26.2 miliardë dollarëshe që i bie të jetë 196 dollarë për aksion. Për shkak të marrëveshjes, e cila pret finalizim, LinkedIn nuk publikoi një axhendë financiare për 2016-tën.

/PCWorld Albanian

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale