Ledian Shera nuk njeh të ndalur me WeAreAlbania


Ledian Shera na tregon më shumë rreth planeve dhe projektit të tij WeAreAlbania, një iniciativë risi dhe një startup që ndihmon turistët të zbulojnë Shqipërinë, në një intervistë për BusinessMag. Ai për momentin sapo ka përfunduar konkurimin një garë ndërkombëtare startup-esh, në Silicon Valley, Amerikë.

Lediani ka krijuar një core-team këtu në Shqipëri me talente të rinj të apasionuar pas teknologjisë, programimit dhe biznesit. Në Shtator do të vijnë me lançimin e 3 startup-ve me të cilët kanë muaj që punojnë. 2 prej të cilëve do të lançohen në tregun shqiptar dhe tjetri në Itali. Projektet do të kenë drejtues të ndryshëm.

Lexoni: WeAreAlbania: Një startup që ndihmon turistët të zbulojnë Shqipërinë

Si kompani bazën do e kenë në Tiranë, por në planet e Ledianit është zgjerimi i startup-it edhe në Itali, aty ku ai do të ndjekë 3 vite studim.

Gjithashtu nga Shtatori do të rilançojnë portalin WeAreAlbania me dizajn dhe fokus të ndryshëm nga zanafilla e tij.

“Krahasuar me një vit më përpara startup-i është më i zhvilluar, por dhe ne si grup kemi fituar eksperiencë të vlefshme që të mos përsërisim gabimet e mëparshme,” shprehet Lediani.

Ndërsa BusinessMag pyet për realizimin e objektivave të vendosura në fillimet e tyre Ledian na thotë se shumë prej tyre janë realizuar tashmë, si për shembull, ndërtimi i startup-it nga ana teknike, krijimi i grupit dhe gjithashtu përfundimi i modelit të biznesit.

“Nga trajnimi që mora në Silicon Valley, aktualisht po ndryshoj disa nga pikat dhe mentalitetin se si punohet në një startup,” thotë ai.

Lexoni: Ledian Shera, i riu që po prek ëndrrën e Silicon Valley

Në lidhje me vështirësitë me të cilat është përballur në rrugëtimin e tij, Lediani na thotë se kanë qenë mosha shumë e re dhe eksperienca e pakët, pasi gjatë rrugës bëhen shumë gabime që mund të evitohen.

“Ekipi mbetet një ndër faktorët kryesorë të dështimit apo suksesit në një startup, pasi sa vjen dhe bëhet më e vështirë dhe sfiduese gjetja e personave të duhur.”

Gjithashtu një faktor tjetër është tregu i vogël dhe mundësitë e pakta financiare për t’u zgjeruar në tregje më të mëdha.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale