Kush na motivon dhe si na motivojnë?


Njerëzit motivues janë njerëzit më të domosdoshëm nga të cilët duhet të rrethohemi qoftë në shoqëri, qoftë në ambientin e punës. Motivimi është ajo ç’ka ka nevojë çdonjëri prej nesh pavarësisht sa i formuar është apo ndihet. Secili motivon sipas mënyrës së tij dhe efektet domodoshmërisht janë të ndryshme. Më poshtë ju sjellim në vëmendje disa modele të suksesshme motivimi.

Konsulente biznesi, folëse motivuese, trajnere. Elda Gjoka prej më se dhjetë vitesh frymëzon sipërmarrës, punonjës të kompanive, e jeton me fitoret e sukseset e klientëve të saj. Suksesi, i saj është suksesi i arritur nga kompanitë apo organizatatat që këshillon.
Sipas saj, të tillë klientë kultivojnë një marrëdhënie të shëndetshme dhe afatgjatë dhe për sa kohë shohin që në mënyrë gjenuine ndjek me vëmendje nevojat e tyre ata çmojnë këshillat e tua, besojnë tek ty, këshillohen dhe kutivohen mundësi bashkëpunimi afatgjata. Të fokusohesh, të godasësh në shenjë çështjen, situatën, të shikosh alternativat që duhet të përjashtosh, të pranosh realitetin ku po vepron dhe të përcaktosh kufizimet që ke të bazuara në to dhe të kuptosh ku duhet të gjesh jo kufizime’’. Këto janë këshilla që Elda i aplikon dhe nxit në të njëjtën mënyrë klientët e saj. Ata të cilët duan një zhvillim të qëndrueshëm.

Lexo:  Motivimi i Elda Gjokës. Folësja motivuese bëhet pjesë e librit “Les Brown ndryshoi jetën time

Donilda Shurbi është diplomuar për Financë në Fakultetin e Ekonomisë. Gjithmonë  ka refuzuar të punësohet pas programeve, pasi të ardhmen e saj e shikon si një sipërmarrëse dhe jo si një punonjëse. Donilda është një vajzë e re në moshë, por kjo nuk e ka penguar të jetë bashkëthemeluese dhe drejtuese e disa sipërmarrjeve. Sot ajo aplikon të gjitha njohuritë që ka për botën e startup-eve në dy biznese, StartxLondon dhe FareImpresa. StartX London, është një platformë inovative për studentët shqiptarë dhe të huaj që mbarojnë një universitet jashtë vendit dhe aspirojnë të bëhen sipërmarrës në vendin ku janë diplomuar. Ndërsa Fare Impresa, një ide e përbashkët me Egli Haxhiraj, është portali i kompanive italiane në Shqipëri. Një studio ligjore dhe tregtare që ofron zgjidhje duke vënë në dispozicion të dhënat e nevojshme për investimin tuaj.

Lexo:  E re dhe me energji! Donilda Shurbi flet për motivimin

Ndonëse i ri në moshë dhe jeton në një qytet të pa zhvilluar ekonomikisht, ai vazhdimisht përpiqet të bëjë më të mirën e mundshme për të rinjtë e Dibrës. Ka studiuar për psikologji në Universitetin “Aleksandër Moisiu” me studimet master në “Punë Sociale” dhe është angazhuar shumë në fushën e medias dhe të organizatave të ndryshme. Ndryshe nga të rinjtë që pasi mbarojnë studimet gjejnë një punë apo filojnë jetën në qytetet ku studiojnë, Samet Zagradi ka bërë të kundërtën. U kthye në Dibër me një mision të veçantë, të motivojë të rinjtë e vendit të tij. Shpesh bëhet pjesë e fushatave nëpër shkolla, ku mundohet të spikasë talentet e reja dhe më pas promovon ato në portalin e tij. Kryesisht punën si motivues mundohet t’a bëjë nëpër shkolla në oraret e tyre të lira, por nuk janë të pakëta rastet kur ai del në terren me ta dhe shkëmben eksperiencat e tij duke i nxitur për të vazhduar më tej.

Lexo:  Sameti, djali që po i përkushtohet motivimit në Dibër

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale