Kujdes! Çfarë diktojnë ndryshimet në ligjin e turizmit - Business Magazine Albania

Kujdes! Çfarë diktojnë ndryshimet në ligjin e turizmit

Ndryshimet në ligjin e turizmit erdhi si domosdoshmëri e rritjes së sektorit si dhe për të garantuar konkurrencë të ndershme dhe transparencë në lidhje me organet tatimore.

Për ekspertin e ekonomisë, Zef Preci këto ndryshime janë të natyrshme.

Unë e shoh natyrshëm që qeveria synon të ngushtojë informalitetin, por kjo duket bërë duke harmonizuar në mënyrë të njëkohshme adoptimin e kuadrit ligjor bashkëkohor dhe edukimin e biznesit dhe qytetarëve në mënyrë që të ndërtohen ura ndërmjet kontributeve tatim e taksa dhe përfitimeve prej tyre”, u shpreh eksperti.

Ministria e Financave është tërhequr nga vendimi që vinte bashkë me ndryshimet e ligjit të turizmit që qytetarët që japin dhoma, përmes AirBnB apo Booking për qëllime turistike, nuk do të kenë detyrimin ligjor për t’u regjistruar në QKB e për tu pajisur me nipt.

Lexo:Bill Gates e mat suksesin me tre pyetje

Për ekspertin e ekonomisë, tërheqja është e pa shpjegueshme. “Janë të pashpjegueshme pasi nëse do të shohim shumën e të ardhurave tatimore që mund të mblidhen për këtë shkak janë relativisht të ulëta”, shtoi eksperti.

Në rishikimin e ligjit gjatë diskutimit në komisione u vendos edhe ulja e gjobës.

Me ligjin e ri të turizmit vjen edhe detyrimi i mbledhjes së të dhënave nga strukturat akomoduese për numrin e vizitorëve, numrin e netëve të qëndrimit, shtetësinë, rezidencën, gjininë dhe moshën, nga operatorët turistikë dhe agjencitë e udhëtimit për numrin total të vizitorëve për turizmin pritës dhe turizmin në dalje, shtetësinë dhe destinacionin. Rtsh

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0