Kufjet AirPod i dhanë Apple fuqi gati monopoliste mbi përdoruesit


Nga Nicky Woolf, gazetar

Kur Apple njoftoi në vitin 2016 se iPhone i saj i ri nuk do të kishte një vend për kufje, shpërtheu zemërimi te konsumatorët; nuk është çudi që shefi i marketingut i Apple Phil Schiller e përshkroi këtë vendim si një akt “guximtar”. Kompania nuk po u jepte klientëve të saj mundësinë për të zgjedhur midis kufjeve me tel dhe pa tel.

Shumica e prodhuesve më të mëdhenj të telefonave në botë bënë të njëjtën gjë, pavarësisht provave që konsumatorët e urrejnë kur nuk u jepet mundësia të zgjedhin midis kufjeve me dhe pa tel.

Lexo: AirPods cilësohen si të dëmshme për shëndetin e njeriut, ja pasojat…

Por arsyeja themelore e kësaj lëvizje të Apple është e dukshme për shumicën e vëzhguesve të Silicon Valley: Gjithçka ka të bëjë me paratë.

Kjo u vu në pah ashpër nga një analist i industrisë Dan Ivesi, cili tha për CBS në shtator se pritet që Apple të shesë 62 milionë palë AirPods në vitin 2019, duke gjeneruar 10-12 miliardë dollarë në shitje.

Kufjet pa tel tingëllojnë si një zgjidhje më elegante sesa ato me tel, megjithëse ato duken (le të jemi të sinqertë këtu) mjaft pa lidhje. Ato nuk funksionojnë si kufjet me tel: Sinjali mund të bjerë ose të pengohet nga sinjalet e tjera dhe ato mund të bien ose humbasin lehtë. Ato gjithashtu janë të shtrenjta.

Kjo, për Apple nuk është një problem – është një veçori. Silicon Valley është një vend ku krijohen mjedise gati monopole, në të cilat ata më pas mund të rrisin çmimet.

Kufjet me tel funksiononin mirë. Kjo mënyrë ju lejonte të bashkëngjisnit çdo palë kufje. Kufjet me tela ishin dhe janë mjaft të disponueshme dhe të lira. Ka kufje me wireless në treg – megjithëse vetëm AirPod-et e Apple janë në gjendje të lidhen menjëherë me një iPhone pa u ndezur – por ato nuk vijnë me kosto të ulët.

Për më tepër, siç shkroi Vice në muajin maj, ndërsa një palë kufjesh me tel mund të zgjasë me vite nëse kujdeseni për to, AirPods – të cilat nuk mund të riparohen – zgjasin vetëm 18 muaj para se bateria e tyre të degradohet. Ato janë gjithashtu të tmerrshme për mjedisin, sepse ndryshe nga kufjet me tel, AirPods përmbajnë bateri me litium dhe jon, të cilat janë të rrezikshme për t’u disponuar.

Nbcnews

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale