Kthehet kompeticioni më i madh online për startup-et e Europës Qendrore dhe Lindore - Business Magazine Albania

Kthehet kompeticioni më i madh online për startup-et e Europës Qendrore dhe Lindore


Sapo është lançuar edicioni i dytë i konkursit online të Startup-eve të Europës Qendrore.

E organizuar nga Rrjeti i Bizneseve Ëngjëj të EQL dhe në partneritet me platformën globale të rrjetëzimit Vestbee, ky event është identifikuar si konkursi më i madh online i rajonit për startup-et, sipërmarrësit dhe scaleups. Grupi organizativ ka si themeluese Ewa Chronowska dhe Zëvendës-president Michael Sonenshine, të cilët kanë për qëllimi rritjen e investimeve ëngjëj veçanërisht në Europën Qendrore dhe Lindore.

Diferenca me këtë kompeticion, është se duke “bërë pitch drejt nivelit të ardhshëm elektronik”, ato u lejojnë kompanive të rriten në fazën e ardhshme. Falë partneritetit me Vestbee, startupet janë të pranishme në një platformë të gjerë që mund të lehtësojë në thelb kërkimin për gjetjen e partnerëve të biznesit dhe minimizimin e ngarkesës së punës gjatë gjithë kohës, duke rritur mundësitë e financimit.

Pas një konkursi të suksesshëm të edicionit të parë, i cili tërhoqi mbi 300 aplikantë, kapitulli i ardhshëm pritet të mirëpresë edhe më shumë startup-e dhe të krijojë një impakt edhe më të madh në të gjithë Europën Qendrore dhe Lindore. Përkrahur nga Innovation Hub dhe X100 lab, të cilët gjithashtu ofrojnë përfitime të ndryshme për startup-et, komuniteti është duke punuar pa pushim për të nxjerrë në pah më të mirën që specialistët e teknologjisë së Europës Qendrore dhe Lindore duhet të ofrojnë. Tani për tani janë duke kërkuar për startup-e në kategoritë e Transportit dhe Logjistikës, Proptech & Ndërtim, Industri 4.0, Energji, Agritech, Smart Cities & Home, Hapësirë, ICT & Big Data.

Ky është konkursi më i madh ndërkufitar në internet për startup-et dhe scaleups rajonale në dispozicion të komunitetit. Fokusuar në rritjen e mundësive të financimit dhe krijimin e kontakteve, fituesit e konkursit do të shpërblehen me ekspozimin global përpara disa prej investitorëve kryesorë dhe zhvilluesve të biznesit në botë, si dhe do të marrin mentorim nga Silicon Valley, si dhe bileta falas për disa evente.

Afati i fundit i aplikimeve është data 9 Nëntor 2018.

Për më shumë informacion dhe për të aplikuar klikoni këtu

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0