Kthehet kompeticioni më i madh online për startup-et e Europës Qendrore dhe Lindore


Sapo është lançuar edicioni i dytë i konkursit online të Startup-eve të Europës Qendrore.

E organizuar nga Rrjeti i Bizneseve Ëngjëj të EQL dhe në partneritet me platformën globale të rrjetëzimit Vestbee, ky event është identifikuar si konkursi më i madh online i rajonit për startup-et, sipërmarrësit dhe scaleups. Grupi organizativ ka si themeluese Ewa Chronowska dhe Zëvendës-president Michael Sonenshine, të cilët kanë për qëllimi rritjen e investimeve ëngjëj veçanërisht në Europën Qendrore dhe Lindore.

Diferenca me këtë kompeticion, është se duke “bërë pitch drejt nivelit të ardhshëm elektronik”, ato u lejojnë kompanive të rriten në fazën e ardhshme. Falë partneritetit me Vestbee, startupet janë të pranishme në një platformë të gjerë që mund të lehtësojë në thelb kërkimin për gjetjen e partnerëve të biznesit dhe minimizimin e ngarkesës së punës gjatë gjithë kohës, duke rritur mundësitë e financimit.

Pas një konkursi të suksesshëm të edicionit të parë, i cili tërhoqi mbi 300 aplikantë, kapitulli i ardhshëm pritet të mirëpresë edhe më shumë startup-e dhe të krijojë një impakt edhe më të madh në të gjithë Europën Qendrore dhe Lindore. Përkrahur nga Innovation Hub dhe X100 lab, të cilët gjithashtu ofrojnë përfitime të ndryshme për startup-et, komuniteti është duke punuar pa pushim për të nxjerrë në pah më të mirën që specialistët e teknologjisë së Europës Qendrore dhe Lindore duhet të ofrojnë. Tani për tani janë duke kërkuar për startup-e në kategoritë e Transportit dhe Logjistikës, Proptech & Ndërtim, Industri 4.0, Energji, Agritech, Smart Cities & Home, Hapësirë, ICT & Big Data.

Ky është konkursi më i madh ndërkufitar në internet për startup-et dhe scaleups rajonale në dispozicion të komunitetit. Fokusuar në rritjen e mundësive të financimit dhe krijimin e kontakteve, fituesit e konkursit do të shpërblehen me ekspozimin global përpara disa prej investitorëve kryesorë dhe zhvilluesve të biznesit në botë, si dhe do të marrin mentorim nga Silicon Valley, si dhe bileta falas për disa evente.

Afati i fundit i aplikimeve është data 9 Nëntor 2018.

Për më shumë informacion dhe për të aplikuar klikoni këtu

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale