Kriza nga COVID-19, BE bën thirrje për një plan “Marshall”


Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen u ka bërë thirrje vendeve të BE-së, të investojnë miliarda në buxhetin e bllokut, për të shmangur pasojat katastrofike ekonomike nga kriza aktuale e koronavirusit.

“Një plan i përbashkët ekonomik për rimëkëmbjen nga kriza e shkaktuar nga COVID-19 është mënyra e duhur për të dalë nga kriza”, sipas Ursula Von der Leyen.

Presidentja e Këshillit Europian, thekson nevojën për investim, për të shmangur një katastrofë më të madhe.

Ursula von der Leyen, ka pranuar se në këtë fazë Evropa ka nevojë për një “Plan Marshall” për të dalë nga kriza ekonomike e shkaktuar nga COVID-19.

Lexoni: Banka e Shqipërisë sqaron shtyrjen e kësteve të kredisë

Presidentja e Komisionit Evropian sqaroi se me “Plan Marshall për Evropën” ajo i referohet programit të rimëkëmbjes të vendosur nga SHBA-të në periudhën 1948-1952, për të ndihmuar ekonomitë e Evropës Perëndimore pas Luftës së Dytë Botërore.

Von der Leyen shtoi se buxheti i BE-së, u pranua nga të gjitha shtetet anëtare si një mjet për të sheshuar pabarazitë në një frymë solidariteti, dhe se tani duhet të përshtatet për të përballuar krizën.

“Shumë miliarda që duhen investuar sot për të shmangur një katastrofë më të madhe, do t’i lidhin brezat së bashku”, tha për gazetën gjermane “Welt am Sonntag”, Von der Leyen, ndërsa këtë krizë, shefja e Komisionit Evropian e quajti një shans për të ripërtërirë ndjenjën e bashkimit midis kombeve të Evropës.

DW

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale