Kostoja e një recete Covid sa 77% e rrogës minimale

Kostoja e një recete Covid sa 77% e rrogës minimale

recete COVID

Trajtimi në shtëpi i të sëmurëve me koronavirus kushton nga 18 mijë lek deri në 23 mijë lekë, në varësi të markës së ilaçeve.

Për të krijuar një ide të saktë, në emisionin ‘Me pak fjalë’, në Euronews, u llogarit se kjo kosto është të paktën sa 39% e rrogës mesatare mujore, apo të paktën sa  77% e rrogës minimale në Shqipëri dhe shumë më shumë se pensioni mesatar në vend.

Në emisionin ‘Me pak fjalë’ u llogarit kosto e trajtimit të një të infektuari me Covid-19, bazuar në recetën e lëshuar nga mjeku specialist.

Lexoni: Bota tashmë ka ndryshuar: Si të krijojmë një realitet të ri profesional dhe personal

Kura Covid-19, për një person të infektuar është:

— Kurimi për 10 ditë me dy antibiotikë të ndryshëm;

— Kurimi me hollues standard të gjakut për rreth një muaj;

— Një kortizonik bazë për 10 ditë;

— Vitamina C dhe D për një muaj;

— Zink për një muaj;

— Ilaçe kundër temperaturës.

Kostoja e një kurimi të tillë e llogaritur shkon afërsisht në 18 mijë lekë, rreth 130 euro. Nga një recetë standarde Covidi, i vetmi medikament që rimbursohet është Xarelto, holluesi i gjakut.

Megjithatë, që të përfitohet rimbursim duhet të plotësohen shumë kushte nga pacienti dhe pjesa dërrmuese e qytetarëve nuk e përfitojnë.

Nëse disa medikamente në këtë kurë zëvendësohen me marka më cilësore dhe më të fuqishme brenda kategorive përkatëse, atëherë kostoja shkon në rreth 23 mijë lekë, ose rreth 190 euro.

Por ka edhe shumë persona, të cilët nga frika apo kujdesi detyrohen që të marrin antiviral, i cili shitet në tregun informal nga 400 deri ne 800 euro. Antiviralët nuk janë të detyrueshëm.

Përveç antiviralëve, ka të sëmurë që bëjnë në kushte shtëpie terapi oksigjeni, e cila është sërish shumë e kushtueshme. Ajo shkon më shumë se sa 100 euro.

Prandaj, për shkak të antiviralëve dhe terapisë së oksigjenit, shumë vlerësime kanë dhënë shifra të mëdha dhe që nuk kanë lidhje me shumicën e atyre që kurohen në shtëpi.

Madje terapia e oksigjenit nuk këshillohet dhe duhet të bëhet në kushte shtëpie.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0