Kosovo Women 4 Women hap thirrjen për grante


Kosova Women 4 Women hap thirrjen për grante në vlerë deri në 3 000 € për bizneset e vogla. Grantet janë pjesë e projektit ‘Women’s Opportunities in Market, Economy and Networking (WOMEN)’.

Afati i fundit për aplikim është 11 Shtator 2019. Aplikimi bëhet vetëm online dhe është i hapur për aplikuesit nga të gjitha komunat e Kosovës.

Qëllimet e grantit janë:

  • Krijimi i vendeve të reja të punës në Kosovë.
  • Zhvillimi i bizneseve të grave në Kosovë.
  • Rritja e konkurrencës në sektorin privat në Kosovë.
  • Përmirësimi i produkteve, proceseve dhe shërbimeve ekzistuese/të reja përmes inovacionit.
  • Rritja e eksportit të produkteve dhe shërbimeve të bizneseve të Kosovës.

Ky program financohet nga Qeveria Gjermane, përmes GIZ Kosovo, në kuadër të projektit për Krijimin e Punësimit Përmes Promovimit të Eksportit, ndërsa implementohet nga Kosova Women 4 Women.

Për më shumë informacione klikoni linkun http://www.k-w4w.org/sq/per-ne/mundesi/.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale