Kosova do të eksportojë miell edhe në Libi

Kosova do të eksportojë miell edhe në Libi, priten mbi 30 milionë euro në vit


Së shpejti eksporti kosovar do të rritet edhe për mbi 30 milionë euro në vit, pasi një prodhues i miellit ka gjetur partnerë në Libi.

Sigurimi i këtij eksporti do të krijojë edhe mbi 70 vende të reja pune, në fabrikën Universal Food.

Sasia e miellit që do të eksportohet drejt Libisë, është e konsiderueshme, thotë pronari i fabrikës në Fushë Kosovë, Ibrahim Aksoj. “Në fillim do të dërgojmë 10 mijë tonë në muaj, pra 120 mijë tonë në vit. Kjo ka me qenë kontratë 2-3 vjeçare”, tha ai.

Aksoj i cili e ka privatizuar fabrikën para 8 vitesh, thotë se eksporti drejt Libisë, do të krijojë edhe vende të reja pune. “Punëtorë teknikë kemi mjaft, por punëtorë të thjeshtë duhet me marrë për ngarkim shkarkim, të paktën 70-80 vetë”, ka treguar ky biznismen.

Shuma e eksportit drejt Libisë, është fascinonte për kushtet e Kosovës. “34 milionë euro në vit do të eksportojmë miell, vetëm për Libi”, tregon ai përfitimet që do të vijnë nga ky eksport.

Blerësit nga ky vend i Afrikës veriore, nuk kanë vendosur të blejnë miell për hatër, thotë Aksoj. “Kanë ardhur, e kanë kontrolluar kualitetin, e kanë kontrolluar ambalazhimin, ata janë pak me teke. Nëse nuk je i zoti nuk marrin, për respekt nuk punojnë”, tha pronari i fabrikës së miellit Ibrahim Aksoj, për Radio Kosovën.

Sasia e parë e miellit drejt Libisë sipas pronarit, do të nisë gjatë këtij muaji. Ndryshe, Aksoj është afarist i lindur në Pejë, por ka jetuar e krijuar familje në Turqi. Thotë se është kthyer në Kosovë, nga dashuria për atdheun.

/Telegrafi/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0