Kontratë astronomike për Mahomes, 450 mln euro në 10 vjet

Një kontratë ëndrrash në kohët e Koronavirusit dhe të një krize ekonomike të thellë. Ylli i Nfl-së (futbollit amerikan), Patrik Mahomes, ka firmosur me “Chiefs” të Kansas Sitit një kontratë për shifrën astronomike të 503 milionë dollarëve për 10 v Patrik Mahomes jet, që do të thotë 450 milionë euro.

Kjo është kontrata më e lartë e firmosur në sportet ekipore në Amerikën e Veriut dhe e sportit në përgjithësi. Me këtë akord, lojtari është i lidhur me “Chiefs” deri në vitin 2031. Mahomes, 25 vjeç, u shpall lojtari më i mirë i “SuperBowl”. Ai e udhëhoqi Kansas Sitin drejt fitores së parë në kampionat pas 50 vjetësh, një sukses i jashtëzakonshëm 31-20 kundër San Fransiskos.

Mohames, tashmë sportisti më i paguar, u shpall lojtari më i mirë i futbollit amerikan në vitin 2018, në sezonin e tij të parë të plotë në kampionat. “Është një lidër i jashtëzakonshëm dhe jam krenar që do të jetë pjesë e “Chiefs” për shumë vite”, – ka deklaruar Klark Hant, presidenti dhe administratori i deleguar i klubit. Mjaft i qartë edhe komenti i menaxherit të Mahomes, Kris Kabot: “Lojtari i parë në historinë e sportit që fiton gjysmë miliardi, kontrata më e lartë në historinë e të gjitha sporteve”.

Gazeta SI

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale