Kombet e Bashkuara i përgjigjen Musk me një plan për 6 miliardë dollarët për të trajtuar urinë në botë - Business Magazine Albania

Kombet e Bashkuara i përgjigjen Musk me një plan për 6 miliardë dollarët për të trajtuar urinë në botë

urinë në botë

Kombet e Bashkuara iu përgjigjën sfidës së Elon Musk për të provuar se si pasuria e tij mund të përballonte urinë në botë duke zbuluar një plan prej 6.6 miliardë dollarësh.

Elon Musk sfidoi Kombet e Bashkuara t’i tregonin se si 6 miliardë dollarë nga pasuria e tij mund të trajtonin urinë në botë. Të hënën, ato u kthye me një plan.

Dega e Kombeve të Bashkuara për ndihmën ushqimore, World Food Programme (WFP), përshkroi se si investimet prej 6.6 miliardë dollarësh mund të parandalojnë 42 milionë njerëz në 43 vende të vdesin nga uria. Kreu i WFP, David Beasley, përmendi Musk, njeriun më të pasur në botë deri tani, në një postim në Twitter duke njoftuar propozimin.

“Kjo krizë urie është urgjente, e paprecedentë dhe e shmangshme. @elonmusk, ju kërkuat një plan të qartë dhe libra të hapur. Ja ku është!”, tha Beasley. “Ne jemi gati të flasim me ju dhe këdo tjetër që është serioz për të shpëtuar jetë.”

Në fund të muajit të kaluar, Musk sfidoi WFP-në për t’i shpjeguar se si 6 miliardë dollarë mund të zgjidhin urinë në botë. Ai tha se nëse organizata mund të tregonte saktësisht se si do të shpenzoheshin paratë, ai do të “shiste aksionet e Tesla-s tani dhe do ta bënte atë”.

Lexoni: Elon Musk shet shtëpinë e tij të fundit për të kolonizuar Marsin

Sfida e Musk ishte një përgjigje ndaj një interviste në CNN me Beasley, gjatë së cilës ai u bëri thirrje miliarderëve si Musk dhe themeluesit të Amazon, Jeff Bezos, të grumbullonin 6 miliardë dollarë, një shumë e vogël në raport me pasuritë e tyre të mëdha, për të shpëtuar miliona njerëz në rrezik nga uria.

Propozimi i WFP, i titulluar “Një thirrje për miliarderët”, përshkruan se si miliarda të dhuruara nga njerëzit më të pasur në botë mund të shpenzohen për të shmangur urinë. Ai përfshin 3.5 miliardë dollarë për ushqimin dhe dërgimin e tij dhe 2 miliardë dollarë për para në dorë dhe kupona ushqimorë, ndër shpenzimet e tjera.

/businessinsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0