Elon Musk shet shtëpinë e tij të fundit për të kolonizuar Marsin - Business Magazine Albania

Elon Musk shet shtëpinë e tij të fundit për të kolonizuar Marsin

kolonizuar Marsin

Pas uljes së çmimit, Elon Musk më në fund arriti të shesë shtëpinë e fundit që kishte në San Francisko të Kalifornisë këtë të shtunë, më 13 nëntor. Me këtë, CEO i Tesla dhe SpaceX është më afër arritjes së ëndrrës së tij: të shesë të gjitha pronat në Tokë për të kolonizuar Marsin.

Në mesin e vitit 2020, miliarderi 50-vjeçar premtoi të shesë çdo pasuri të paluajtshme të tij.

Në këtë kohë, ai e ka arritur gradualisht qëllimin e tij, deri në masën që tani jeton në një mini shtëpi me qira, të cilën e ndau me ish-partneren e tij Grimes dhe djalin e tyre 18 muajsh X Æ A-Xii, përpara se të shpallte ndarjen.

Sipas The New York Post, megjithëse Musk siguroi një blerës, kontrata është në pritje të një oferte kontigjente. Kjo do të thotë se manjati pranoi një propozim fillestar, por duhet të plotësohen disa kushte dhe transaksioni mund të pezullohet, në disa raste.

Biznesmeni, i cili është njeriu më i pasur në botë që nga fundi i shtatorit, bleu rezidencën e vendosur në lagjen elegante të Hillsborough në vitin 2017 për 29.85 milionë dollarë.

Elon listoi pronën 1,486 m2, për shitje në maj 2020 për 37.5 milionë dollarë. Shtatorin e kaluar e tërhoqi nga tregu dhe një muaj më vonë e ofroi sërish, por tani me një zbritje prej 32 milionë dollarësh.

Në fillim të vitit 2020, Elon Musk e bëri të qartë se qëllimi i tij ishte të shiste të gjitha pronat e tij në këtë planet për të financuar eksplorimin dhe kolonizimin e Marsit.

“Unë mendoj se është e rëndësishme që njerëzimi të bëhet një qytetërim hapësinor dhe një specie me shumë planetë. Do të duhen shumë burime për të ndërtuar një qytet në Mars”, tha manjati për Business Insider në atë kohë.

“Unë dua të jem në gjendje të kontribuoj sa më shumë që të jetë e mundur,” shtoi i vetëshpalluri “Perandori i Marsit”, përpara se të shpjegonte se “në thelb nuk do të kem zotërime me vlerë monetare, përveç aksioneve të kompanisë”.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0