Koleksioni personal i Michael Schumacher tashmë i lirë për të gjithë

Koleksioni personal i Michael Schumacher tashmë i lirë për të gjithë


Një ekpozitë e re që përfshiu koleksionin personal të Michael Schumacher u hap në Këln, Gjermani.

Ekpozita është një retrospektivë në karrierën e kampionit të botës. Në dhjetor 2013 ai u aksidentua duke bërë ski, me dëme që vazhdojnë ende. Në të u përfshinë makinat, trofetë, kokoret si dhe kostumet e garës të 2 dekadave në Formula 1.

Bashkë me 7 Ferrari-t, gjenden edhe Benetton-ët dhe Jordan me të cilat ai fitoi disa gara.

Koleksioni u prezantua përpara mediave pak ditë më parë. Ai është i vendosur në Motorworld Cologne Rhineland, një hangar i vjetër avionësh i konvertuar në ekpozitë automobilizmi.

Koleksioni i Schumacher merr thuajse 1000 m2 dhe është falas gjatë 7 ditëve të javës.

“Ky koleksion është një formë falenderimi nga familja e Michael Schumacher për fansat e tij.” – u shpreh Sabine Kehm, menaxhere e Schumacher. “Aty përfshihen disa copëza të rëndësishme të jetës dhe karrierës së tij. Vendndodhja gjithashtu është perfekte për ne.”

“Ndodhet vetëm disa kilometra nga Kerpen, vendlindja e tij.” – vazhdoi ajo.

Ky koleksion përfshin, foto familiare, copëza nga mediat, video dhe dëshmi nga ish drejtuesit e tij si Jean Todt dhe Flavio Briatore. Gjithashtu edhe pilotë të Formula 1 si Sebastian Vettel dhe Felipe Massa.

Organizatorët presin të kenë rreth 500.000 vizitorë në vit.

Burimi: Motorsport

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0