KLSH zbulon 318 milionë euro dëm në Buxhet për 2020-ën. Pjesa më e madhe ne tendera - Business Magazine Albania

KLSH zbulon 318 milionë euro dëm në Buxhet për 2020-ën. Pjesa më e madhe ne tendera

KLSH ka kryer raportin mbi zbatimin e buxhetit të shtetit gjatë vitit pandemik 2020 dhe ka zbuluar se janë rreth 39.1 mld lekë ose rreth 320 milionë euro dëme negative financiare që janë kryer gjatë përdorimit të fondeve shtetërore.

Kjo shumë është zbuluar nga rreth 103 auditime të kryera në institucione të ndryshme shtetërore.

Efektet negative financiare vijnë kryesisht nga tenderat, pagesat për të pushuarit nga puna, nga humbjet e Bashkive dhe pagesa për gjyqe të humbura në gjykatat dhe arbitrazhet ndërkombëtare. Sipas KLSH, në vitin e pandemisë 119 tendera që përbëjnë 48% të fondeve të audituara janë kapur me shkelje.

Në peirudhën e pandemisë dhe tërmetit raproti thekson se në të dyaj rastet janë përdorur VKM-t dhe emergjenca për të shpallur tendera pa gaarë dhe duke kalaur fondin limit si dhe është lënë në dorë të autoriteteve për të vendosur mbi kontraktroin.

Kryetari i KLSH, Arben Shehu ka bërë me dije se nuk do të vonojnë edhe kallëzimet në që institucioni do të referojë në prokurori për ndjekje penale. Sipas tij, ky është një proces që merret seriozisht dhe do të studiohet hap pas hapi.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0