Kjo makinë ju ndihmon në dizenjimin e logos së startupit tuaj - Business Magazine Albania

Kjo makinë ju ndihmon në dizenjimin e logos së startupit tuaj


Të krijosh logon perfekte është më e vështirë se ç’duket. Thjesht pyesni “Uber”, që është kritikuar shumë për zëvendësimin e shenjës së saj “U” me një kombinim të formave të rastësishme.

Mark Maker, ende një makinë prototip nga projekti Emblemmatic, premton të ndihmojë në dizenjimin e logve të kompanive, dhe falas!

Mark Maker është një prototip. Ai gjeneron logo dhe i përpunon ato bazuar në feedback-un tuaj. Ndërsa ju e përdorni atë, sistemi përpiqet të mësojë atë se çfarë pëlqeni ju, dhe në sesionet e tjera, ai tenton të kuptojë arkitekturën vizuale të shoqëruar me logot për kompani të ndryshme.

Sistemi i trajton logot si një simbol me dy pjesë: një dizajn bazë dhe një element të theksuar. Kini parasysh logon e Mobil: ngjyra blu është dizajni bazë, ndërsa “o” e kuqe është elementi i theksuar. Përdorimi i këtij parimi në kombinim më një varietet të transformimeve dhe efekteve, Mark Maker mund të gjenerojë një varietet të gjërë dizenjosh të logove.

mobil

Makina, e spikatur filimisht nga Fast Company, ju lë të shkarkoni logon kur të keni përfunduar.

Implikimet e një logoje të krijuar në mënyrë algoritmike janë paksa problematike, në mënyrë të veçantë për dizenjuesit. Jetesa e shumë prej dizenjuesve grafikë bazohet në nevojën për rigjenerim të logove të markave për t’iu përmbajtur nevojave në ndryshim të kohës.

Tani për tani, opsionet e Mark Maker kanë një vend më pak fitimprurës. Projekti nuk ka aq imagjinatë saqë të zëvendësohet plotësisht nga ato dizenjo të dizenjuara nga një njeri, por janë mjaftueshëm të kënaqshëm që të japin një zgjidhje për startupet e reja pa para.

 

/Publikuar më parë nga Inc.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0