Kina mbyll dyqanet e Apple iBooks dhe iTunes Movies


Sipas asaj çfarë raporton TechSot.al, dyqanet Apple iBooks dhe iTunes Movies u mbyllën në Kinë javën e kaluar. Shërbimet si Apple Pay dhe Apple Music ende veprojnë tani për tani, dhe zëdhënësja për shtyp e Apple u shpreh se “Apple shpreson të vëjë librat dhe filmat në dispozicion përsëri për klientët tanë në Kinë sa më shpejt të jetë e mundur.”

Qeveria kineze është e njohur për kontrollin dhe censurën e mediave dhe për favorizimin e kompanive kineze teknologjike mbi ato amerikane, diçka që ka ndikuar negativisht në shtitjet e kompanive si IBM, Qualcomm, dhe Microsoft. Apple është përpjekur shumë gjatë viteve të fundit për të përmirësuar shitjet e saj në Kinë, sidomos sa i përket marrëveshjes me kompaninë më të madhe të telekomunikacionit China Mobile, e cila solli iPhone-in në Kinë në vitin 2014.

Kina është aktualisht tregu i dytë më i madh i Apple pas Amerikës, dhe ka qenë territori më i shpejtë në rritje në të cilin Apple bën biznes. Çdo lëvizje nga qeveria kineze për të bërë platformat e Apple më pak tërheqëse mund të dëmtojë rritjen e Apple në një vit ku shitjet e iPhone priten tashmë të jenë në dysheme.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale